גובשה תכנית להבראת האונ' העברית

האוניברסיטה העברית תכסה את גרעונה על ידי מכירת נכסים והעמדת בטוחות ומקורות נוספים. כמו כן, באמצעים ניהוליים וכלכליים אחרים.

עוזי ברוך , י"ג באדר תשע"ח

האוניברסיטה העברית
האוניברסיטה העברית
צילום: חזקי ברוך

משרד האוצר וות"ת גיבשו תכנית להבראת האוניברסיטה העברית, על מנת לכסות את גרעונה הצבור, בסך של כ-1.8 מיליארד ש''ח.

האוניברסיטה התחייבה לתכנית התייעלות רב שנתית (לאורך עשור) בהיקף של 2.7 מיליארד שקלים.

הגרעון יכוסה ממקורות מימון עצמיים שאינם משמשים לפעילות אקדמית ובהם מכירת נכסים והעמדת בטוחות ומקורות נוספים.

האוניברסיטה תאזן את תקציבה השוטף באמצעות צעדי התייעלות פנים מוסדיים, בין היתר באמצעות צמצום משרות והפחתת רכיבי שכר, הגדלת תקורות, והכנסות נוספות לתקציב השוטף. כמו כן, המוסד מתחייב להתייעלות ניהולית.

יישום תכנית ההבראה יאפשר לאוניברסיטה העברית לשמר ואף לחזק את המוניטין האקדמי והבינלאומי שצברה לאורך שנים.

אל מול צעדים אלו, המדינה תקצה תוספות תקציביות, מעבר לתקציב הקיים של האוניברסיטה, בסך כ- 700 מיליון שקלים במשך עשור.

שר האוצר משה כחלון אמר כי "האוניברסיטה העברית היא חלק בלתי נפרד מהחוסן הכלכלי של המשק הישראלי. ההסכם אליו הגענו יאפשר לאוניברסיטה להמשיך ולתרום לצמיחה של כלכלת ישראל באמצעות השקעה במחקר ופיתוח וטיפוח ההון האנושי.

''מטרת כלל הגורמים שנרתמו והביאו לחתימת ההסכם היא שהאוניברסיטה תהיה לא רק מוסד אקדמי מוביל ופורץ דרך, אלא גם גוף עם איתנות ועצמאות פיננסית", הוסיף כחלון.

שר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט אמר כי "האוניברסיטה העברית הייתה ועודנה אחת האוניברסיטאות הטובות בעולם, מקור גאווה למדינת ישראל ובעיקר מוסד אקדמי מפואר שגידל לאורך עשרות שנים אלפי חוקרים מהוללים שתרומתם למחקר ולמדינה היא אדירה. תכנית ההבראה מעמידה אתגרים רבים בפני האוניברסיטה והמדינה, אך יישומה יבטיח שגם בעתיד האוניברסיטה תדורג בצמרת האוניברסיטאות בעולם".

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה "האוניברסיטה העברית היא סמל ומותג של מדינת ישראל בכלל והקטר של מערכת ההשכלה הגבוהה בפרט. מיד עם כניסתי לתפקיד, התבהרה לי התמונה העגומה על מצבה הפיננסי הקשה והחלטתי יחד עם שר החינוך ומשרד האוצר לעשות כל מאמץ כדי למצוא את האיזונים הנכונים שיאפשרו איתנות פיננסית, תוך הקפדה על צעדי התייעלות קשים ומאתגרים.

''ות"ת תעקוב מקרוב אחר יישום תכנית ההבראה ותוודא שהמוסד עומד בכל אחת מאבני הדרך הניצבת בפניו, ובסיוע המדינה ממשיך לדהור על הפסים האקדמיים בגאון, ומתוך חתירה למצוינות מחקרית וניהולית", הוסיפה זילברשץ.

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן, אמר "האוניברסיטה העברית מובילה מזה שנות דור את האקדמיה בישראל. בשנים האחרונות נקלענו למצב תקציבי בעייתי שיצר קשיים רבים וסיכן את יכולתנו להמשיך להוביל את האקדמיה הישראלית.

''אני שמח לומר כי היום האוניברסיטה העברית יוצאת לדרך חדשה ומאתגרת. בנינו תכנית ארוכת טווח אשר מחייבת את המוסד לתהליכים משמעותיים ומציבה אתגרים רבים, ותאפשר צמיחה והתחדשות אקדמית, מחקרית והוראתית. צעדים אלו יאפשרו לאוניברסיטה העברית להמשיך להוביל את ההשכלה הגבוהה בישראל ולהצעיד אותה להישגים בינלאומיים נוספים''.

נשיא האוניברסיטה הוסיף ''אנחנו שמחים גם להשתלב בכל יעדי המדינה הכוללים הרחבת תחומי הלימוד - ההנדסה ומדעי המחשב והנגשת האקדמיה למגזרים ייחודיים כמו חרדים וערבים. אנו מודים לפרופ' יפה זילברשץ, לצוות ות"ת ולאוצר על התמיכה שקיבלנו מהם בעת בניית התכנית ועל הסכמתם לספק את הסיוע הנדרש ליישום התכנית".