לפיד עסק בחוק שיטיב עם חברו מילצ'ן

שר האוצר לשעבר ביקש מאגף התקציבים במשרד לגבש חוות דעת מקצועית על "חוק מילצ'ן" שהיה אמור להיטיב כלכלית עם ידידו.

ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"ח

 יאיר לפיד
יאיר לפיד
צילום: ישראל ברדוגו

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, ביקש מאגף התקציבים במשרד אוצר לגבש חוות דעת מקצועית על "חוק מילצ'ן" שהיה אמור להיטיב כלכלית עם ידידו של לפיד, איש העסקים ארנון מילצ'ן.

על פי הדיווח של העיתונאי חיים לוינסון בעיתון ''הארץ'', לפיד הנחה את אנשי האוצר לגבש עמדה מקצועית ביחס לחוק הנוגע לחברו, ורק בהמשך השיב בשלילה על הבקשה לקדמו.

עובדה זו מתנגשת עם דברי לפיד לפני שבועיים, ולפיהם דחה את הפניות של מילצ'ן ונתניהו לקדם את החוק. "פשוט אמרתי 'בשום אופן לא', ובזאת נגמר העניין", כתב לפיד בפייסבוק לאחר פרסום המלצות המשטרה בתיקי נתניהו.

על פי הדיווח ב"הארץ'', באוגוסט 2013 פנתה יועצת של לפיד לאגף התקציבים וביקשה חוות דעת בנוגע לחוק, שמבקש להכפיל את תקופת הפטור ממס לעולים ולתושבים חוזרים על הכנסותיהם מחו"ל מעשר שנים ל–20 שנה.

באגף התקציבים חיברו מסמך של חמישה עמודים, שכלל נימוקים נגד החוק. לאחר שהמסמך גובש כינסה היועצת דיון בהשתתפות כמה אנשי מקצוע באוצר, שבו הפנתה אליהם שאלות בנוגע להתנגדותם לחוק.

מלשכת לפיד נמסר בתגובה, ''הפרסום מחזק עוד יותר את עדות לפיד. הנה הוכחה נוספת שלפיד פעל רק על פי דרגי המקצוע ונתן להם גיבוי מלא מול הלחץ מלמעלה לקדם את החוק.

"שוב שוב מנסים מקורבי ראש הממשלה להכפיש ובכל פעם מחדש מתברר שראש הממשלה קיבל מיליון שקל ודחף את חוק מילצ׳ן ולפיד לא קיבל אגורה מאף אחד ועשה הכל כדי לבלום את החוק״.