אייתוללה BBC

חברת סייבר ישראלית חושפת מערך אתרים איראניים שמטרתו להתחזות לאתרי חדשות בינלאומיים לגיטימיים ולסייע במעקב אחר כתביהם באיראן.

ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"ח

איראן
איראן
צילום: ISTOCK

חברת הסייבר הישראלית ClearSky חושפת היום (חמישי) בדו"ח שהיא מפרסמת, מערך התחזות איראני לסדרה של אתרים מערביים, בהם אתר ה- BBC בפרסית, רדיו פארדה (קול אמריקה הפרסי) ואף הפצה של תוכנת VPN מזויפת לסלולר, שנועדה להטעות גולשים המבקשים להסתיר את גלישתם מפני השלטונות ולפרוץ למחשביהם.

עוד זיהו ב- ClearSky את הגורמים שככל הנראה הקימו את התשתית. המחקר חושף קשר שלהם להקמת אתרים של החיזבאללה באיראן כמו גם קשר למיליציות הבסיג', המיליציות הסמי צבאיות של המשטר האיראני.

נוסף על אתרים אלה, זוהו אתרי חדשות פיקטיביים אשר מתחזים לאתרי חדשות איראניים, במטרה להפיץ הכפשות נגד ערוצי התקשורת הזרים. המחקר חושף אתרים בהם מתפרסמות ידיעות המכפישות עיתונאים איראנים הכותבים בכלי התקשורת הזרים לצורך הרתעתם ובסופו של דבר לגרום להם להפסיק לדווח או לדווח ידיעות לטובת השלטון.

תשתית האתרים אף מאפשרת לעקוב אחר עיתונאים הפועלים באיראן. כך למשל, אתר ma-hastim, המתחזה בעקיפין לאתר לגיטימי בעל שם דומה כולל קטגוריית ביוגרפיות שמטרתן הכפשת העיתונאים והפצת פרטיהם האישיים על מנת לפגוע ביכולתם לפעול.

בועז דולב, מנכ"ל ClearSky, אמר כי "מדובר בחשיפה של מערך התחזות רחב הפועל לאורך זמן. הקמפיין חושף לא רק את יכולתם של האיראנים לנהל קמפייני תודעה, אלא גם את האופן שבו בוחר השלטון האיראני להרתיע מתנגדי משטר פוטנציאליים, או אפילו אזרחים רגילים המבקשים לקבל מידע ממקור חדשות אמין, באמצעות זריעת פחד ואיסוף מידע עליהם. הגולשים האיראניים המגיעים לאתרים אלה מבינים לאחר פרק זמן קצר יחסית כי הם גלשו לאתרים מזויפים המנוהלים על ידי גורמי משטר ובכך חשפו את כוונותיהם''.

אוהד זיידנברג, אנליסט בחברה, הוסיף כי "התחזות זו, פוגעת באופן ישיר ומרתיעה את הגולש האיראני מפנייה למקורות מידע מערביים במטרה לקבל מידע אמין אודות המתרחש בארצו. להערכתנו קיימת אפשרות סבירה כי חשיפת מערך ההתחזות, תוביל את מנועי החיפוש הגדולים להסרה של אתרים אלה ולהפחתת הגישה אליהם".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il