החוק שירחיק את החרדים מהממשלה הבאה

המאבק על חוק הגיוס הופך לקש שישבור את גב הליכוד וידחוף את המפלגה להקים בעתיד ממשלה בלי המפלגות החרדיות. דעה

ניצן קידר , י"ד באדר תשע"ח

גפני ודרעי
גפני ודרעי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק הגיוס מהווה כאב ראש אמיתי לראש הממשלה נתניהו, בלי קשר לחקירות וליתר העניינים שעל סדר היום. במפלגות החרדיות היו בטוחים שזו תהיה משוכה נמוכה.

אחרי שהקואליציה הצליחה להעביר את חוקי שבת, גם אם לא באופן חלק לגמרי, היה נראה שחוק הגיוס הוא משוכה אפשרית.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מחה את כל התקוות בנושא באחת. המפלגות החרדיות הבינו שהולך להיות כאן קרב רציני ונלחצו. המטרה היתה לסיים השבוע להעביר את חוק הגיוס בקריאה טרומית. הבעיה: לא רק האופוזיציה מתנגדת אלא גם ליברמן וסיעתו הודיעו שגם הם לא יתנו את ידם למהלך ולא רק שלא יימנעו, אלא יצביעו כאיש אחד נגד.

גם בליכוד ממש לא אוהבים את ההתעקשות החרדית על חוק הגיוס ובמיוחד על הניסיון לכרוך אותו באישור תקציב 2019. למפלגות החרדיות נוח מאוד שהחוק יעבור בהליכי חקיקה מזורזים. כי אם הממשלה תיפול אחרי הליך החקיקה, הם את שלהם עשו. ציבור הבוחרים שלהם ימחא להם כפיים. בליכוד יודעים שלא רק שיצטרכו לבלוע חוק שרבים במפלגה לא מסכימים לו, אלא גם יצטרכו לספוג את הביקורת ואת המחיר הפוליטי.

השבוע נפלה ההכרה בליכוד שלא בטוח שהמפלגות החרדיות הן השותף הנכון בממשלה עתידית. יאיר לפיד אולי עמוס בדרישות ומשה כחלון לעתים לא מיישר קו, אבל בעיניים חילוניות – צעד כמו שנקט ח"כ משה גפני לביטול דיוני התקציב שנקבעו לשבוע הבא כדי להלחיץ את נתניהו וכחלון שמעוניינים להעביר את התקציב במהירות – נתפס כסחיטה פוליטית.

זו ממשלה שהעניקה לציבור החרדי הישגים משמעותיים בהשוואה לממשלות קודמות. חוקים אושרו, תקציבים עברו. נתניהו פינק את השותפה הקואליציונית. זה לא עבר חלק במקרים רבים ואפילו יצר התנגשויות פנימיות בקואליציה, אבל ראש הממשלה הצליח לשמור הסטטוס קוו.

בסביבתו של נתניהו שאוהב חישובים פוליטיים, מספרים שהוא כבר בודק אם יצליח לצלוח את הקואליציה הבאה, שעוד כלל לא נראית באופק, בלי המפלגות החרדיות.

אמנם מדובר בעוד סוג של תחשיב אחד מני רבים אצל נתניהו, אבל הזרעים כבר נזרעו והשבוע הם גם נבטו. מבחינת יאיר לפיד, למרות כל ההצהרות, הליכוד יהיה עדיף בהרבה על הסיעות החרדיות. אם גם נתניהו יסמן לעצמו סופית שעדיף להרכיב ממשלה בלי הסיעות הללו והמצב אכן יאפשר זאת, הן יישארו בחוץ. לפיד הצליח למחות הישגים של שנים שעמלו עליהם הפוליטיקאים החרדים במחי חצי קדנציה. תארו לכם קדנציה שלמה כזאת.