לראשונה: פרס ישראל בהייטק

השר נפתלי בנט הכריז על פרס ישראל חדש בתחום ההייטק, שיוענק השנה למייסד חברת "צ'ק פויינט", גיל שויד.

ערוץ 7 , י"ז באדר תשע"ח

גיל שויד
גיל שויד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יזם ההייטק הישראלי גיל שויד יזכה בפרס ישראל לשנת תשע"ח, ויקבל את הפרס בטקס החגיגי שיערך ביום העצמאות הקרוב.

"בשנתה ה-70 של ישראל יזמתי קטגוריה חדשה לפרס ישראל: הייטק. שמחתי לבשר לגיל שויד על זכייתו", צייץ שר החינוך בנט בטוויטר.

לדבריו, "גיל שויד הוא חלוץ ה-Start Up Nation. סיפורו הוא סיפור ההייטק הישראלי. כבוגר 8200 שהקים את צ׳קפוינט הוא סלל דרך והיווה השראה עבורי ועבור אלפי יזמי הייטק ישראלים, ותורם ממרצו לחינוך בישראל".

הפרס יוענק לשויד בקטגוריה חדשה שכותרתה "פרס ישראל מפעל חיים בתחום טכנולוגיה וחדשנות יישומית"

בועדת הפרס היו חברים היו"ר שלמה דוברת, ולצדו רן מידן ואילון תירוש. בנימוקיה ציינה הועדה: "גיל שויד, מייסד ומנכ"ל צ'ק פוינט, נחשב לאדם פורץ דרך והשראה, דוגמא ומופת ליכולת להצמיח טכנולוגיות חדשניות וחברה רב לאומית מצליחה ומשגשגת הפועלת עד היום ממדינת ישראל".

תרומתו של שויד למדינת ישראל משמעותית בפיתוחה של תעשיית ההיי טק כבר קרוב ל – 25 שנה, תעשיות היי טק מובילות עולמות בתחום אבטחת המידע והסייבר, יצירת אלפי מקומות עבודה וייצוג מצוינות וההון האנושי של ישראל בעולם.

גיל שויד עוסק בפעילות ציבורית משמעותית ונרחבת בסיוע לקידום מנהיגות ומצוינות בקרב בני נוער מוכשרים, בדגש עם הפריפריה החברתית ותרומה לטיפוח של דור העתיד בישראל.

ההשפעות של גיל שויד על החברה הישראלית ועל הטכנולוגיה העולמית היא עצומה, הוא הפך להיות דמות ראויה לחיקוי בישראל ובעולם כולו".

שויד נולד בירושלים בשנת 1968, שם גדל ולמד מחשבים מגיל 12. כבר בגיל 14 החל לעבוד בתחום המחשבים, ובמהלך לימודיו בתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים למד ועבד באוניברסיטה העברית. הוא התגייס לשירות צבאי ביחידת 8200, שם עסק בפרויקטי מיחשוב חדשניים.

כמה שנים לאחר שירותו הצבאי של שויד, רשת האינטרנט, שהיתה עד אז רשת סגורה בין מוסדות אקדמיים, נפתחה לעולם. שויד הבין כבר אז כי עם פתיחת האינטרנט לגופים עסקיים ופרטיים, יעלה גם הצורך באבטחת רשתות ארגוניות, וב-1993 ייסד את חברת אבטחת המידע צ'ק פוינט טכנולוגיות תוכנה בע"מ.

המוצר הראשון שפיתח שויד, ה-Firewall-1, הוא מוצר חומת האש המסחרי הראשון בעולם. ביסוד הפיירוול הראשון עמדה טכנולוגיית Stateful Inspection, שהיתה בעלת יכולות מתקדמות לזהות תקשורת רשת על כל מרכיביה, ואפשרה לתעבורת התקשורת להתקיים באופן מאובטח. טכנולוגיה זו, שנרשמה כפטנט על שמו של שויד, מהווה עד היום את הבסיס להגנת רשתות ומגינה על מיליוני משתמשים ברחבי העולם.

שויד משמש כמנכ"ל חברת צ'ק פוינט מיום הקמתה, ובמשך השנים מילא בחברה תפקידים נוספים, בכלל זה נשיא ויושב ראש. הוא נחשב בעולם לאחד ממובילי הדעה המשפיעים ביותר בתחום אבטחת המידע והגנת הסייבר.

מאז הקמת צ'ק פוינט לפני כ-25 שנים, הוביל שויד את החברה להיות אחת מספינות הדגל של ההייטק הישראלי, הזוכה להכרה ולהצלחה בינלאומית ומהווה גאווה לאומית. צ'ק פוינט היא אחת מחברות הגנת הסייבר המצליחות בעולם ופועלת מתל אביב, עם הכנסות של כ-1.8 מיליארד דולר בשנה ויותר מ-100 אלף לקוחות. כיום מעסיקה צ'ק פוינט למעלה מ-4,500 עובדים ברחבי העולם, כמחציתם במרכז המחקר והפיתוח של החברה בישראל.

במקביל, מוביל שויד יוזמות חינוכיות שונות. הוא מכהן כיושב ראש אוניברסיטת תל אביב לנוער וחבר בחבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב, שבמסגרתה ייסד את מכון צ'ק פוינט לאבטחת מידע. במסגרת תפקידו כיו"ר אוניברסיטת תל אביב לנוער, הוא מלווה את תוכנית "מדעני וממציאי העתיד", המעודדת מצויינות במדעים בקרב בני נוער מכל רחבי ישראל.

שויד מכהן גם כיושב הראש של עמותת "יכולות", הפועלת להפחתת אחוזי הנשירה מבתי ספר והעלאת שיעורי הזכאות לבגרות בקרב תלמידים בפריפריה הגיאו-חברתית של ישראל. במשך יותר מעשור, שויד שותף בפעילות עמותת "יכולות", הפועלת באמצעות פדגוגיה בלתי שגרתית בקרב תלמידים בעלי הישגים נמוכים במיוחד בלימודים, ומובילה לשינוי ממשי בשיעור הזכאות לבגרות.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il