"לא רוצים להחליף את הרבנות"

הרב רפי פוירשטיין מספר לערוץ 7 על תגובות נלהבות לצד הביקורת על מערך הכשרות של רבני צהר.

שמעון כהן , י"ז באדר תשע"ח

הרב רפי פוירשטיין
הרב רפי פוירשטיין
צילום: קובי ריכטר/TPS

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הרב רפי פוירשטיין, יו"ר עמית של ארגון רבני צהר, לביקורת שהוטחה בארגונו בעקבות השקת מיזם הכשרות שלו.

את הדברים פותח הרב פוירשטיין בקביעתו לפיה לצד הביקורת שנאמרה על ידי גורמים חשובים זוכה ארגונו לתמיכה רחבה מהציבור הציוני דתי ומחוצה לו. כמו כן הוא מזכיר ומעיר כי הציבור החרדי אינו במבקרים שכן שם יודעים היטב שהשיטה בה נוקט כעת ארגון רבני צוהר היא שיטת הבד"צים.

"אנחנו זוכים לגלי אהדה רבים מהציבור הרחב. אלפי פניות אהדה שקוראים לנו להמשיך את השינוי. רבנים מאוד חשובים ומכובדים תוקפים ואני מבין אותם. היו לנו, בין עשרות חברי מועצת רבני צהר, הרבה חיבוטי נפש, אבל התחושה היא של עת לעשות לה' הפרו תורתך. אי אפשר להמשיך כך ודרוש מודל אחר של כשרות שהרבנויות השונות יאמצו אותו".

מוסיף הרב פוירשטיין ומציין כי "עיקר הביקורת בציונות הדתית היא על שבירת עקרון הממלכתיות", ומנגד, הוא מציין כי רבנים רבים המבקרים נוהגים או נהגו בעבר בשיטה דומה. הוא מציין כדוגמא את ארגון 'כושרות' המבקר כעת את רבני צוהר, אך לפני שנים אחדות פסל בעצמו את כשרויות ירושלים. "אני לא מזהה כאן מהלך שאין לו תקדימים, אבל גם לנו הוא לא היה פשוט".

עם זאת להערכתו של הרב פוירשטיין כשם שמיזם החתונות הוביל לשיפור כולל של תחום זה, גם על ידי אנשי הרבנות, כך יהיה גם בתחום זה של הכשרויות.

על הביקורת הנמתחת מכיוונם של בכירי רבני הציונות הדתית אומר הרב פוירשטיין: "אנחנו לומדים מרבנינו. הרב דרוקמן נערץ עלי וכך הרב אריאל. אנחנו לומדים. אנחנו לא יכולים לקבל את כל דבריהם במובן של לסגור את המיזם, אבל לומדים את ממד הממלכתיות. המטרה היא לא רבנות אלטרנטיבית אלא שיפור הרבנות הקיימת".

לדבריו "ההתקפות על מיזם החתונות היו בראשית הדרך חריפות וחמורות אף יותר. גם אז, אומר הרב פוירשטיין, דיברו על רפורמים וכיוצא באלה.

"אין כאן אינטרס כלכלי. יש כאן רצון שבעתיד כשנראה כשרות של הרבנות נוכל לסמוך עליה. כשנשאל מדוע שלא להתנות את קבלת תעודת ההשגחה של רבני צוהר בקיומה של תעודת כשרות של הרבנות, ממש כשם שעושים הבד"צים הפועלים על פי החוק, אומר הרב פוירשטיין שהבעיה היא החשש מיקור השירות הניתן לבעלי העסקים. "מדובר בארבעה מיליארד שקלים שנופלים על הצרכן", ובמציאות שכזו תשלום לשני גופים רק ירחיק בעלי עסקים מעולם הכשרות.

"אי אפשר להמשיך עם המציאות הזו שבה אנשים אוכלים ולא יודעים מה הם מכניסים לפה. מי לוקח אחריות על כשרויות רופפות והשגחה שאינה השגחה?", אומר הרב פוירשטיין המספר על רב שסיפר לו על אדם שמעניק כשרויות לבתי עסק ולהבנתו מדובר באדם הפסול לעדות.

"אחת הבעיות בכשרות היא משגיחים שלא אוכלים בהשגחה שלהם", ממשיך ופורט הרב פוירשטיין את המניעים שהובילו להקמת מערך ההשגחה החדש. לדבריו קיים טשטוש בין סוגיית המוצרים שמשמשים לבין רמת הפיקוח, ולעיתים גם מי שאינו אוכל גלאט ואוכל חלב נוכרי רוצה לדעת שהפיקוח מושלם ככל הניתן, והמציאות אינה מאפשרת זאת כיום. לשם כך בהשגחת רבני צוהר תהיה חבילת כשרות בסיסית וחבילת מהדרין.

באשר להצעה לתלות את קיומה של ההשגחה בקיומה של כשרות הרבנות אומר הרב פוירשטיין כי ישנם רבים מבעלי העסק שנכונים לשלם אך מעוניינים לשלם עבור כשרות שתביא להם לקוחות ולא עבור כשרות שבסופו של יום גורמת להם להוציא סכומי כסף מכיסם אך משאירה את הלקוחות עדיין רחוקים מדלת העסק שלהם.

"אנחנו שולחים אנשים שעושים זאת מתוך אידאל, אנחנו מקפידים עליהם. עם אפליקציה מיוחדת אנחנו רואים מניין הפיקוח מתבצע. אמנם לא יכול להיות פיקוח טוטאלי, אבל נעשה את המקסימום. בעלי עסק רוצים יושרה ושזה יכניס להם לקוחות. 85 אחוזים מבעלי העסקים מצהירים שישתמשו בפיקוח הזה. אנחנו מרגישים שהחזרנו עטרה ליושנה".

ומה באשר לחשש מפגיעה במעמדה של הרבנות? על כך מצטט הרב פוירשטיין את דברי הרב קוק 'אהבתנו לאומתנו לא תסמא את עינינו מלראות את חסרונותיה,. "אנחנו רוצים את הרבנות הראשית אבל כזו שעושה את עבודתה נאמנה. קבענו כלל שלא נתקוף במיזם הזה. אני לא רוצה להרחיב, אבל כל מי ששומע אותנו יודע שיש בעיות, ואומרים זאת גם אנשי הרבנות עצמם. אספר אנקדוטה שחיזקה אותנו: פורסם באחרונה מדד אמון הציבור ברשויות הממשלה. השנה הגוף שזכה במקום הראשון באמון הציבור הוא המועצות הדתיות והם עצמם תולים זאת בתחרות שרבני צהר יצרו".

בהקשר זה מוסיף הרב פוירשטיין ומציין: "בתל אביב אנחנו משתפים פעולה עם המועצה הדתית. צהר לא מסוגלת להחליף את הרבנות הראשית ולא רוצה לעשות זאת. הרי אם נותנים כשרות לבית עסק – מנין הלחם החלב והעופות מגיעים לשם? מכשרות הרבנות הראשית".

עוד התייחס הרב פוירשטיין לעצם השיח הקיים או לא קיים מול הרבנות בנושאים הדורשים תיקון. והוא אומר "ניסינו ואנחנו מנסים, אנחנו כותבים מאמרים, הוקמו ועדות אבל זה לא מתקדם. הרב מיכה הלוי ניתק את המשגיח מהמושגח בעירו פתח תקווה, וזה מאוד קשה".

ומה באשר לחשש שמא גם גורמים רפורמיים וקונסרבטיביים יקימו מערכים דומים? "הפתח נפרץ. לא צוהר הגיש את הבג"ץ. כל גוף יכול להחליט שהוא מקים גוף שנותן תעודות, גם רפורמים וגם קונסרבטיבים. זה לא קשור לצהר. להיפך, אם צהר לא היו עושים את זה היה נוצר ואקום והם היו נכנסים אליו בחדווה".

עוד התבקש הרב פוירשטיין להסביר את המינוחים – כשרות והשגחה, שהראשון אסור בשימוש על פי החוק עבורם והשני הוא זה שישתמשו בו: "המילה כשר על הטיותיה אסורה בשימוש, אלא רק לרבנות. לעומת זאת מותר לבעל עסק לדווח מה הוא עושה, באיזה ירקות הוא משתמש ואיך מנפה את הקמח וכו'. מותר לנו על בסיס הדיווח שלו לתת אישור על העובדות הללו". כיוון שכך מוגדר מיזם הכשרות של רבני צהר כפיקוח מזון ולא ככשרות.