"מערכת המשפט לא יודעת לבדוק את עצמה"

עו"ד שמחה רוטמן מהתנועה למשילות ודמוקרטיה, קורא בראיון בערוץ 7 לכנסת להקים מנגנוני פיקוח על מערכת המשפט בעקבות פרשת המסרונים.

חזקי ברוך , י"ח באדר תשע"ח

בדיון שנערך היום (שני) בוועדת החוקה בעקבות פרשת המסרונים, הדפו פרקליט המדינה ונציב התלונות על שופטים את ההתקפות על מערכת המשפט וקבעו כי מדובר במקרה חריג בודד שלא מלמד על הכלל.

עו"ד שמחה רוטמן מהתנועה למשילות ודמוקרטיה שהשתתף בדיון אומר לערוץ 7 כי המערכת המשפטית אינה יכולה לבדוק את עצמה. "הדיון הראה שהמערכת יודעת לדבר במילים גבוהות על כך שהיא מבקרת את עצמה ובודקת את עצמה, אך המציאות הוכיחה שהיא לא יודעת לעשות את זה".

"אני מציע לקחת בערבון מוגבל את מה שאומרים ראשי המערכת בהם פרקליט המדינה וראש אגף חקירות. גם כשהמערכת מגלה כשלים מאד חמורים אצלה, הם לא נבדקים ולא נחקרים", מוסיף רוטמן.

הוא מזכיר כי השבוע קיבלה התנועה למשילות ודמוקרטיה תשובות ממשרד המשפטים ומשטרת ישראל על פי בקשתה לחופש המידע, בהן נאמר כי בכל השנה החולפת לא התקיימה ולו חקירה אחת נגד עובד ציבור בחשד להדלפות חומרי חקירה, על אף שמדובר בעבירה פלילית שעונשה עד 3 שנות מאסר.

"אנחנו רואים שהמערכת באופן שיטתי לא חוקרת הדלפות. גם כשהמערכת מזהה כשלים מאד חמורים אצלה, הדברים לא נבדקים ולא נחקרים", הוא מוסיף.

ביחס להחלטת נשיאת העליון, אסתר חיות, להקים צוות בדיקה לבחינת הקשרים בין התובעים לשופטים, אומר עו"ד רוטמן כי מדובר בצעד שאינו מספק. "הכנסת חייבת לפקח ולנהל חקירה פרלמנטרית שקופה וגלויה ולא לתת למערכת לסגור את העניינים שלה בפנים. הציבור צריך לראות כיצד הצדק נעשה ונראה".