הפושע הנאצי מבקש חנינה

אוסקר גרונינג שנידון ל-4 שנות מאסר לאחר שהורשע בסיוע לרצח יהודים באושוויץ, הגיש בקשה נוספת לחנינה עקב גילו מצבו הבריאותי.

ניסן צור , י"ח באדר תשע"ח

אוסקר גרונינג בבית משפט.
אוסקר גרונינג בבית משפט.
צילום: רויטרס

אוסקר גרונינג שנידון לארבע שנות מאסר לאחר שהורשע בסיוע לרצח 300 אלף יהודים באושוויץ, הגיש בקשה נוספת לחנינה עקב גילו מצבו הבריאותי.

משפטו של גרונינג בן ה-96 החל כבר בשנת 2015 בבית המשפט במדינת סקסוניה התחתונה בגרמניה. הוא הואשם כי במסגרת תפקידו כ"רואה החשבון" של אושוויץ הוא סייע לרציחתם של 300 אלף יהודים שהיו במחנה.

השקעתו של גרונינג התאפשרה בעקבות החוק המתיר לשופטים להרשיע בסיוע לרצח גם את מי ששרתו בתפקידים מנהלתיים באושוויץ ולא לקחו חלק ברצח עצמו.

לאחר שהשופטים החליטו לגזור על הנאצי הקשיש ארבע שנות מאסר בפעול, ערערו עורכי דינו של גרונינג על העונש וביקשו כי לא ייכנס לבית הסוהר, עקב גילו המבוגר ומצבו הבריאותי.

לפני כשנה דחה בית המשפט לערעורים את ערעורו של גרונינג, כאשר השופטים טענו כי "הוא יוכל לקבל בכלא את השרותים הרפואיים להם הוא נזקק, וניתן יהיה לשקול מחדש את עונש המאסר במידה ויחול שינוי במצבו הבריאותי".

גם בקשת חנינה שהגיש גרונינג נדחתה על ידי התביעה בחודש ינואר האחרון. כעת החליט גרונינג להגיש בקשה נוספת לחנינה, בטענה כי גילו ומצבו הבריאותי אינם מאפשרים לו לרצות עונש מאסר בפועל. שרת המשפטים של מדינת סקסוניה התחתונה, ברברה חבליצה, אמורה להשיב על בקשת החנינה בשבועות הקרובים.

במהלך משפטו הודה גרונינג כי במסגרת תפקידו הוא אסף את הכספים וחפצי הערך שנבזזו מהאסירים היהודים באושוויץ, והעביר אותם לידי הממונים עליו בברלין.