החרמת ההתיישבות ביו"ש - פוגעת בישראל

כנס המאבק בחרם של המשרד לעניינים אסטרטגיים ומועצת יש''ע נערך סמוך לוועידת אייפא"ק בוושינגטון. "לא נוכל לשרוד ללא יהודה ושומרון"

עוזי ברוך, וושינגטון , י"ט באדר תשע"ח

כנס יש"ע בוושינגטון
כנס יש"ע בוושינגטון
צילום: דוברות

המשרד לעניינים אסטרטגיים ומועצת יש"ע ערכו אמש (שני) במשותף בסמוך לועידת אייפא"ק, אירוע שבמרכזו המאבק בחרם נגד אזור יהודה ושומרון.

האירוע הדגיש את משמעויות החרם על ההתיישבות ביהודה ושומרון, למדינת ישראל ולעם היהודי כולו. במהלך האירוע טעמו המשתתפים תמרים מבקעת הירדן, שמן אורגני, יין מיקב פסגות, התנסו בסבון ממפעל סבונטו ועוד.

בכנס נטלו חלק השרים איילת שקד, יובל שטייניץ ונפתלי בנט, וכן הקונסול דני דיין, הסנטור ג'ון ווילסון, ראש דסק חו"ל של מועצת יש"ע עודד רביבי, ומנכ"ל מועצת יש"ע שילה אדלר.

את הכנס פתחה ברכתו המצולמת של השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן, בה פירט על פעילות המשרד, תוך חשיפת היוזמות נגד החרם.

במהלך הכנס אמר שר החינוך נפתלי בנט כי העולם יכבד רק מדינה שמכבדת את עצמה, כלשונו.

"לא נוכל לבקש הכרה ביהודה ושומרון ללא הכרה ישראלית עצמית מלאה, על ידי החלת ריבונות. אחרי ששת הימים החילו את החוק על ירושלים אך אף לא הכיר בזה. כיום ארה"ב, גואטמלה ומדינות אחרות מכירות בזה. ללא החלת החוק אז, לא היינו מגיעים לזה היום".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הסביר כי "החרמת ההתיישבות ביהודה ושומרון זו החרמה בעצם של מדינת ישראל כולה".

"ישראל לא תוכל לשרוד ללא יהודה ושומרון ולא ניתן יהיה להגן עליה אסטרטגית. זאת בנוסף להיסטוריה ולזיקה של עם ישראל לחבלי מולדת אלו. אם החרם כנגד ההתיישבות חס וחלילה יצליח, החרם יתפתח למדינת ישראל כולה. עלינו לפעול יחד, העולם היהודי ותומכיו כנגד החרם", אמר שטייניץ.

שרת המשפטים איילת שקד הודתה לנשיא טראמפ על העברת השגרירות לירושלים, וכן למשרד לעניינים אסטרטגיים על הובלת האירוע. "העמדת אזורי התעשייה והבאת התוצרת החקלאית עד לוושינגטון היא משמעותית ומספרת לא רק את סיפור ההתיישבות, אלא גם את הדו קיום המתקיים יום יום באיזורים אלו. משמעות החרם הינה בעיקר פגיעה באלפי משפחות פלסטיניות המתפרנסות ממפעלים אלו".

קונסול ישראל בניו יורק דני דיין הוסיף כי "ניתן לקיים מחלוקות בנינו, זו דרכה של דמוקרטיה. אך אסור להחרים, לא לקנות ולא לשתף פעולה, שהרי זו בדיוק גזענות. גם בתוך מדינת ישראל מי שמחרים את ההתיישבות בעצמו מסייע לחרם כנגד מדינת ישראל".

ראש דסק חו"ל של מועצת יש"ע עודד רביבי ציין כי "דה-לגיטימציה של ההתיישבות ושל מדינת ישראל פוגע באיי השלום, פוגע בשיתוף הפעולה המתרחש יום יום בעשרות אזורי התעשייה בהתיישבות ובמאות אתרי בנייה, אשר מעסיקים עשרות אלפי עובדים ערבים. חשוב כי כל מי שרואה לנכון להתייחס למישור הזה, יגיע ויבקר בהתיישבות, במישור אדומים, באריאל ובאפרת".

מנכ"ל מועצת יש"ע שילה אדלר סיכם ואמר כי "המהלך אותו מוביל המשרד לעניינים אסטרטגיים מראה את הצלחותיו בשטח".

"רובה של העשייה סמויה מהעין וטוב שכך, אך אירוע מרכזי מעיין זה בוועידה הגדולה ביותר למען ישראל AIPAC ובעוד מספר כנסים בעולם, הינה הבאת נשוא החרם - ההתיישבות - אל קידמת הבמה , על מנת לשמוע את סיפורה ממקור ראשון ע"י הנהגת ההתיישבות ועל מנת להיחשף אל הדו קיום ושיתוף הפעולה היום יומי", דברי אדלר.טוען....