"הלוויית מחבל לא תהפוך למפגן טרור"

ועדת הפנים אישרה את הצעת החוק של השרים ארדן ושקד למניעת הלוויות המוניות למחבלים. "למנוע מופעי הסתה".

חזקי ברוך , י"ט באדר תשע"ח

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: קובי ריכטר/TPSטוען....

ועדת הפנים אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתיקון החוק למאבק בטרור אותו יזם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, המסמיך את המשטרה לעכב מסירת גופות מחבלים כדי למנוע מהלוויות להפוך למפגן הסתה לטרור.

בקרוב היא תובא לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

בהצעה נקבע כי המשטרה תוכל להורות בצו על עיכוב מסירת גופת המחבל עד להבטחת מילוי התנאים אותם דרשה המשטרה ממארגני הלוויה.

בנוסף, המשטרה תוכל להפעיל את סמכותה אם קיים חשש כי בשל אירוע הלוויה תתבצע פגיעה בחיי אדם, או תתבצע הסתה לטרור או התבצעו גילויי הזדהות עם המחבל או עם מעשי הטרור.

רשימת התנאים לדוגמה שהמשטרה רשאית לקבוע לקיום הלוויה: הגבלת מספר המשתתפים, זהותם של המשתתפים, לרבות מניעת השתתפותו של אדם מסוים ככל שנשקפת סכנה לשלום הציבור מאותו אדם או מעצם השתתפותו באירוע הלוויה, מסלול הלוויה, מועד קיום הלוויה ושעת הלוויה, קביעת רשימה של חפצים שנשיאתם במהלך האירוע אסורה. במקרים מיוחדים רשאית המשטרה לקבוע גם את מקום הקבורה.

כמו כן, רשאית המשטרה להורות על הפקדת ערובה כספית להבטחת קיום התנאים שקבעה במהלך אירוע הלוויה של המפגע באחד משני מקרים אפשריים: הראשון, כאשר סברה כי קיים חשש לפגיעה בשלום הציבור וביטחונו בשל אירוע הלוויה או הקבורה. השני, כאשר סברה כי קיים חשש לגילוי הזדהות עם ארגון הטרור או הסתה לטרור.

השר גלעד ארדן אומר כי "הלוויות מחבלים הופכות למפגני הסתה ותמיכה בטרור שמגבירים את הסיכוי לפיגועים נוספים. לכן הובלתי מדיניות נוקשה כנגד קיומן של הלוויות שיש בהם הסתה כדי שהמחבל הארור לא יזכה לכבוד על מעשהו הנפשע".

"לצערי בג"ץ קבע שאין סמכות למשטר להחזיק בגופת המחבל עד למילוי תנאיה - ועלינו לעשות הכל כדי שהחוק יאושר במהירות וסמכות המשטרה למנוע הסתה תוחזר", הוסיף ארדן.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש הוסיף כי "הלווית מחבל הינה מופע הסתה בלתי מתקבל על הדעת. זה לא עוד פוסט הסתה בפייסבוק - מדובר באירוע שלם של שנאה והסתה שרק מייצר עוד פיגועים ומלבה את ההסתה".

"מניעת אירועים מסוג זה תבוצע על ידי מניעת החזרת גופת המחבל. יכולתה של המשטרה לעכב את מסירת הגופה - היא זו שתמנע את מופעי ההסתה הללו", דברי קיש.