'אין קיצורי דרך להנהגה'

ח"כ בצלאל סמוטריץ בכנס של האיחוד הלאומי מעביר מסר ליו"ר הבית היהודי: "אם השר בנט רוצה - הוא יכול בעשר דקות לפתור את המשבר".

אלירן אהרון , כ' באדר תשע"ח

אין קיצורי דרך להנהגה
אין קיצורי דרך להנהגה
צילום: אלירן אהרון

'פייק משבר', כך מגדיר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' את מה שנראה כמשבר בין מפלגתו, האיחוד הלאומי, למפלגת הבית היהודי.

לדבריו בכוחו של יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט להביא לפתרונו של 'פייק משבר' זה בעשר דקות ואם לא בעשר דקות אז בעשר שעות.

"המשבר תלוי אך ורק בשר בנט שיכול לשבת עם השר אריאל ולפתור את העניין ולחתום על הסכם כאן ועכשיו כדי להסיר את העננה. מובן שהבסיס והיכולת ללכת יחד הוא מצע משותף, שיהיה ברור שמדובר במפלגה ציונית דתית עם זהות ציונית דתית ברורה, ולא מפלגה שמחפשת קיצורי דרך לשלטון ובדרך מתנערת מערכים וממחויבות מגזרית, ערכית ודתית".

סמוטריץ' מוסיף ומבהיר כי "קריטי שבנוף של מדינת ישראל תהיה מפלגה דתית, שהקודש במרכזה, מפלגה שמחברת קודש וחול. זו המשמעות של הציונות הדתית".

כשנשאל איפה הדברים נעצרו משיב סמוטריץ' כי יש להעביר את השאלה הזו לשר בנט עצמו, אולם הוא משוכנע שהנושא פתיר "בהנחה שנפתלי רוצה להישאר מנהיג הציונות הדתית ולא מחפש קיצורי דרך למקומות אחרים, אזי אין שום סיבה שלא נלך ביחד. זה מה שהציבור רוצה, זה מה שנכון וטוב פוליטית וזה מה שנכון וטוב אסטרטגית אידאולוגית. אם הוא יפנה לדרכים אחרות, וזה אולי לגיטימי מבחינתו, תהיה מפלגה ציונית דתית שתייצג את הציבור. התנועה הזו תשמור את כוחה הפוליטי, הכלכלי והתרבותי. היכולת להשפיע את השקפת העולם הציונית דתית במדינת ישראל נשענת על כך שנשמר את הציבוריות הזו".

"יש ציבור שצריך לשמר אותו, את מפעליו ואת המוסדות שלו. יש 300 אלף תלמידים בחינוך הדתי. המשימה שלנו היא לשמור על החינוך הדתי, לגדל את הדור הבא של היהודים יראי השמים במדינת ישראל, זה לא שווה מפלגה?", שואל סמוטריץ'.

להערכתו של סמוטריץ' בסופו של יום תהיה ריצה משותפת, וזאת מעבר לכך שהבחירות לטעמו אינן קרובות. "זה הדבר הנכון. אין סיבה לרוץ בשתי מפלגות, אלא אם כן מישהו רוצה להקים ליכוד ב'".

באשר לדבריו של השר בנט אודות כוונתו להגיע לראשות הממשלה, סבור חבר הכנסת סמוטריץ' כי גם בנט עצמו יודע שהבקונסטלציה הנוכחית הדבר בלתי אפשרי. "אני מפרגן לו, אבל אומר - ראשית, סבלנות. אין קיצורי דרך להנהגה. מי שחושב שיגיע להנהגה בקיצורי דרך שמשמעותם היא התנערות מערכים, מזהות וממחויבות, טשטוש והתכנסות למכנה משותף רחב נמוך, לא יגיע להנהגה. הציבור הישראלי רוצה מנהיגות עם שורשים, ערכים ועמוד שדרה. אולי עדיין לא הוכשר הדור וזה יכול לקחת עוד כמה שנים".

מעבר לזאת, אומר סמוטריץ', מהלך שכזה אינו שווה את איבוד הציבוריות הציונית דתית. "הדרך להשפיע את הערכים הללו זה שימור הציבור. ציבור הוא כוח וכוח משפיע. אם לא יהיה ציבור ציוני דתי, יהיו הרבה אנשים ציונים דתיים עם ספרי הרב זצ"ל והרב סולוביצ'יק בסלון, אבל לא יהיה כוח שמשפיע בציבור והכוח הזה כמשפיע חשוב בעינינו הרבה יותר להנהגה. הנהגה היא לא רק ישיבה על כס השלטון. הנהגה יש לנו כבר כעת וטוענים שאנחנו מובילים את הממשלה בנושאים אסטרטגיים ביטחוניים ומדיניים. אנחנו בעד הנהגה אבל תוך שמירת הזהות, גם אם זה יותר איטי ולוקח יותר זמן".