חרדים גרשו בנות אולפנה מבית הרב קוק

תקרית בחצר בית הרב קוק בירושלים. קבוצת בחורי ישיבה חרדית סילקה מהמקום קבוצת תלמידות אולפנה, בהן נינתו של הרב קוק.

שמעון כהן , י"ט באדר תשע"ח

הסמטה ממנה סולקו הבנות
הסמטה ממנה סולקו הבנות
צילום: בית הרב

בחורי ישיבה חרדיים השייכים לקבוצה הממוקמת במבנה הצמוד לבית הרב קוק סילקו היום (שלישי) בשעות הבוקר קבוצת תלמידות אולפנה שהגיעו לסייר בבית הרב.

הבחורים הפריעו להתנהלותו של הסיור בצעקות, קריאות רמות ושירים, מנעו ממורתן של התלמידות להדריך אותן עד שלא נותרה בידן ברירה אלא לעזוב את המקום.

בין התלמידות הייתה גם נינתו של הרב קוק שסיפרה: "הגעתי למקום. זה הבית של סבתא שלי. הרבה סיפורים זכורים לי מהמקום הזה, במיוחד מהשנה שעברה שבה היא סיפרה המון על הבית ועל הילדות. הרגשתי שפגעו בבית הילדות שלה. המקום נראה מוזנח. נרגילות. הם פשוט ישבו שם ושרו שירים בקולות רמים ככה שלא הצלחנו לשמוע את המורה שניסתה להעביר לנו מה בעצם המקום. זה היה קשה לראות שהמקום הפך להיות מקום עם אווירה של זולה, אווירה שלא מתאימה למקום הקדוש. רציתי להסתובב במקום, לראות ולהתרגש, אבל נוצר מצב של אי נעימות מהבחורים שהשתלטו על המקום ואף אמרו לנו לצאת ממנו".

על הרגע בו נאלצו לעזוב את המקום סיפרה: "הוא נכנס שר שירים בקול וכשביקשנו שקט הוא התעלם והמשיך בקול יותר רם כשהבחורים מעודדים אותו צועקים לו שימשיך ויותר בקול. זה כבר הפך לבלתי נסבל אז יצאנו כשהוא מלווה אותנו בקריאות עופו מפה".

"המצב צריך להשתנות, צריך לאפשר לכל יהודי שרוצה להיכנס למקום הזה ליהנות ממעוז גדול הציונות, לראות איפה הרב חי תוך כבוד למקום ותחושת שייכות למקום ההיסטורי והקדוש הזה. בפן האישי ההרגשה שלי היא שהבית של סבתא שלי נהיה מקום פרוץ לכל אחד לעשות כרצונו ויש זלזול. מצער ממש".

דבר האירוע הגיע לידיעתם של כמה מחברי מועצת עיריית ירושלים שהגיבו בזעם על האווירה שנוצרה במקום.

סגנית ראש העיר, חגית משה, אמרה: "זו חציית קו אדום! לא ייתכן שלא יתנו לתיירים ולמבקרים להיכנס לחצר שכונת 'בית דוד' - אתר תיירות רישמי ומוכר בירושלים. לא אתן לגורמים קיצוניים להשתלט על אתר מורשת ובו מבנה לשימור ולעשות בו כבשלהם".

יו״ר התעוררות והמועמד לראשות העיר, עופר ברקוביץ: ״מדובר בתקרית חמורה ביותר ובכוונתי לפעול מול גורמי האכיפה לבירור העניין כדי שלא יישנה. לצערי מדובר באנשים שחושבים, אולי בהשראת החלטות עירוניות מסוימות המפלות ציבורים אחרים עבורם, שהם מעל החוק ומעל החוקים הכי בסיסיים ביהדות של "ואהבת לרעך כמוך״. לא ניתן למציאות הזו להתקיים, עירייה בראשותי תשים את הסקטוריאליות בצד ותאפשר לכל הציבורים להיות שותפים אמתיים בהנהגה באופן שווה. ירושלים היא של כולנו״.

איתי גוטלר, חבר מועצת העיר מטעם סיעת העבודה, אמר בעקבות האירוע כי "מדובר בהתנהלות מבישה ולא ראויה. חשוב לשמור על מרחב ציבורי פתוח ונגיש במקומות רלוונטיים בעלי ערך מורשתי מהותי. אני מחזק את בנות האולפנה ועומד לצידן בנושא הזה. אני קורא לראש העיר לפעול מיידית להסדרת הנושא ולמנוע את האפשרות שמקרה חמור כמו זה יחזור בשנית".