סרט היסטורי חדש "מכתב מלונדון"

הסרט המתאר את מעורבותה ואחריותה של בריטניה בדרך להקמת המדינה, ואת האירועים שהובילו, ליצירת המכתב המפורסם בן 67 המילים...

קובי פינקלר , כ' באדר תשע"ח

מכתבים מלונדון
מכתבים מלונדון
צילום: גביע מדיה

לצד שבעים שנה למדינת ישראל, יציינו כאן גם 70 שנה לסיום המנדט הבריטי בארץ.

סרט תיעודי - היסטורי חדש "מכתב מלונדון" - (A Letter from London), מציג את כל הלכי הרוח שקדמו לסיום המנדט

הסרט חוקר וחושף את תפקידה המרכזי של בריטניה בתקומתה של מדינת ישראל. מה היו הסיבות שבזכותן הביעה בריטניה את כוונותיה לקדם את הציונות והבטיחה "מולדת ליהודים", בשעה שהייתה שרויה במלחמה ההרסנית ביותר שהעולם ידע עד אז.

הסרט בוחן סוגיות כמו: איך נוצר חלון הזדמנויות נדיר שקדם להצהרת בלפור ב -1917, איך קרה שבריטניה נסוגה מהבטחתה ליצירת מולדת יהודית על ידי ביטול המנדט ואימצה מדיניות אנטי-ציונית עם השפעה קטלנית וסוגיות נוספות.

הסרט "מכתב מלונדון", מתחיל באירועים שקדמו להצהרת בלפור המפורסמת, ומסתיים עם יציאת הבריטים מפלשתינה ב-1948 והכרזת העצמאות של דוד בן גוריון. הסרט משלב עדויות של אנשים שחיו בתקופת המנדט וראיונות עם היסטוריונים ופוליטיקאים, בשילוב קטעי ארכיון נדירים שחלקם לא נראו מעולם.

בסרט מרואיינים, בין השאר: ד"ר אלעד פלד, מפקד צה"ל לשחרור צפת בשנת 1948, אפרים הלוי, שגריר ישראל לשעבר וראש המוסד לשעבר, מודאר זהראן, פלסטיני העומד בראש הקואליציה האופוזיציונית לירדן, דבורה נמיר, בתו של מפקד ב'הגנה' ועיתונאית, גבריאל שטרסמן, שופט לשעבר ועיתונאי תושב תל אביב בשנת 1946, האורד אפשטיין, ביוגרף של חיים ויצמן, מנחם מיודובניק, חבר הפלמ"ח וחקלאי, פרופ' קולין שינדלר, אונ' לונדון לימודי המזרח התיכון, פרופ' יוג'ין קונטרוביץ', בית הספר למשפטים של אונ' צפון מערב שיקגו ועוד.

דאג דאלגליש הבמאי אומר שחגיגות יובל המאה להצהרת בלפור ו- 70 שנה להקמת מדינת ישראל, מזכירים לנו שאנחנו בני הדור השלישי והרביעי - יוצרים את האירועים שמעצבים את ימינו ואת הבאות. "הסרט מאפשר לקולות של דור תש"ח להישמע, חושף את המציאות הפוליטית של אותם הימים, ואת התשוקות והטרגדיות שליוו אותה. למען הדורות הבאים, אנחנו חייבים להקשיב לסיפורם המרגש כדי שנכיר את הנרטיב ההיסטורי בשלמותו".

ומלווין ליפיץ', התסריטאי מסביר את חשיבותו: "הסרט עוסק בצורך הדחוף להראות את האמת הלא מובנת על הפיכתה של ישראל למדינה. הסרט מסביר את תפקידה הסותר של בריטניה בקידום הציונות ואיך הפכה לאחר מכן לאנטי-ציונית, זנחה את הבטחותיה וניסתה לחסל את המנדט. הסרט "מכתב מלונדון", חשוב וחיוני להבנת המציאות של ההיסטוריה הישראלית במיוחד היום".

50 דקות, אנגלית ועברית.

מועדי הקרנות הסרט "מכתב מלונדון" בסינמטקים

בתאריך 20.3, בשעה 19:00 סינמטק ירושלים (טרום בכורה)

בתאריך 22.3, בשעה 19:00, סינמטק חיפה (טרום בכורה)

בתאריך 25.3, בשעה 19:00, סינמטק תל אביב 25.3

הקרנת בכורה !!! כולל שיחה עם היוצרים

בתאריך 28.3, בשעה 19:00, סינמטק תל אביב

בתאריך 8.4, בשעה 21:00, סינמטק תל אביב

בתאריך 9.4, בשעה 19:00, סינמטק תל אביב

בתאריך 10.4, בשעה 17:00, סינמטק תל אביב

לצפייה בטריילר עם כתוביות בעברית: https://vimeo.com/250476322