בכיר בצה"ל: הבנות הקרביות "מפורקות"

ראש תחום שיקום הלוחם בצה״ל, ד״ר אורן שוורץ: בנות נדרשות לשירותי הרפואה פי תשעה מהבנים.

גיל רונן , כ' באדר תשע"ח

גדוד קרבי מעורב
גדוד קרבי מעורב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בהרצאה מחודש יולי האחרון סיפק ראש תחום שיקום הלוחם בצה״ל, ד״ר אורן שוורץ, נתונים מדאיגים לגבי הניסוי בשירות נשים ביחידות הקרביות. הקלטת דבריו, שנאמרו בכנס רופאים סגור של צה״ל, נחשפה רק עתה ע"י ארגון "אחים לנשק".

ד"ר שוורץ סיפר כי כאשר הוטל עליו לבדוק בפעם הראשונה פלוגה של בנות קרביות, “60 אחוז מהם היו מפורקות. אבל מפורקות. 35% לא יכולתי להעלות על המכשירים בכלל לבדוק, ואחרות היו עם פציעות כאלה שמראש אמרתי, 'רגע, את זו אני בכלל לא בודק'.

הוא אמר כי נשים קרביות סובלות משברי מאמץ בשיעור שהוא 60% יותר מבנים (2.5% אצל בנים לעומת 4.1% אצל בנות), וכי הן מאבדות 20% יותר ימי אימון מבנים בשל פציעות.

הוא מנה שורה ארוכה של הבדלים אנטומיים ופיזיולוגיים. אחד ההבדלים מתבטא בהשפעת הורמון הפרוגסטרון הנשי בהרפיית הרצועות באזור הברך והקרסול.

לאישה יש 47% פחות כוח הרמה, 40% פחות כוח שריר, 20% פחות יכולת אנאירובית ומהירות צעד הנמוכה ב-26% מהגברים. נשים צורכות פי 9.2 שירותי רפואה, ציין, ואמר שזהו נתון “שצריך לצלצל בפעמונים של כל מי שעוסק במדיניות הרפואה של צבא ההגנה לישראל”.

ד"ר שוורץ ציטט נתונים של הצבא האוסטרלי לפיהם כי שיעור הנשים הקרביות הסובלות משברי מאמץ באגן הוא 11.2%. הוא הסביר כי שברים אלו יכולים להיות שווי ערך לנכות קשה, במיוחד אצל אישה, ועלולים להוביל לצורך בניתוח להחלפת הירך.

ערוץ 2 שידר אמש (שלישי) קטע מההקלטה וציטט גורמים בחיל הרפואה שתקפו את הטענות של ד"ר שוורץ ואמרו כי הנתונים עליהם הסתמך הם בני שש שנים ויותר. לטענתם המצב כיום שונה בתכלית, נוכח שורה של שינויים שבוצעו בהכשרה, בסרגל המאמצים, במעטפת הרפואית הניתנת ללוחמות ובתזונה מיוחדת שהותאמה עבורן.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "הציטוטים המובאים מפי קצין בצה"ל, מבוססים על נתונים שהופקו בשנת 2014 ואינם רלוונטיים עוד. בעקבות עבודת מטה שנעשתה בצה״ל בשנים האחרונות בנושא שירות לוחמות חלה ירידה משמעותית בנתוני הפציעות כתוצאה 'משימוש יתר'".

"מבדיקה שנערכה במחזור אוגוסט 17 במערך הגנת הגבולות, אחוז הפציעות בקרב לוחמות עומד על 31%, אל מול 24% בקרב לוחמים. פציעות אלו הינן פציעות שכיחות בקרב לוחמים ולרוב אינן מביאות לנשר רפואי. אחוז הנשר כתוצאה מסיבה רפואית בקרב לוחמות עומד על 5% ונמוך בהרבה ממחזורים קודמים, בהם נתון הנשר עמד על למעלה מ-18%. נדגיש כי הלוחמות משולבות בהתאם ליכולותיהן ולצורך המבצעי בלבד", נמסר.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.