שתי פגישות יעוץ זוגי חינם לזוגות

אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל יוצאת במיזם לעידוד ייעוץ זוגי בתחילת הנישואין.

יהודית שוורץ , כ' באדר תשע"ח

זוג גשם מטריה אהבה דייט ספסל פגישה חורף סתיו
זוג גשם מטריה אהבה דייט ספסל פגישה חורף סתיו
iStock

הבום החזק עדיין הדהד בחדר. טריקת דלת, ודממה אין סופית. היא התיישבה על הכורסה חסרת אונים באפיסת כוחות, המומה.

האם האוזניים שלה שמעו את מה שהם שמעו? היא ראתה אותו בעיני רוחה, אדום, זועם. לעולם לא חשבה שהבעל העדין והאדיב שהיא מכירה יהיה מסוגל להוציא מפיו מילים משפילות שכאלו.

רגשות אשמה החלו למלא את מוחה, האם היא עד כדי כך מרגיזה? האם הכעס של בעלה הוא התגובה שהיא הייתה צריכה לקבל? מה בסך הכל עשתה? הזכירה את ההרגל של אמא שלו, הסבירה כמה ההרגל הוא שלילי ולא מכובד. האם היא טעתה?

חוסר בהירות, תקשורת לקויה ואין אונים זוגי, הן תופעות מוכרות לכל זוג צעיר. לא פעם כדור השלג רק מתחיל להתגלגל, ועוד שנים רבות נסחב התיק הכבד על הכתפיים היגעות. לעיתים, הסוף הכואב הוא גירושין קשים.

כיצד מונעים את ההתדרדרות? כיצד מעצימים את המערכת הזוגית? כיצד מורידים את אחוזי הגירושין הנמצאים במגמת עליה משנה לשנה?

הרבנית יונת פרימן, יועצת זוגית, חברת אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל נתקלה במהלך מתן הייעוץ בזוגות רבים הנמצאים במצוקה וקושי. ההתמודדות עם הבעיות של זוגות הביאו אותה למסקנה שניתן היה למנוע משברים רבים לו היה ניתן ייעוץ זוגי נכון בשלב מוקדם. ניתוח המקרים הביא אותה ואת הנהלת האגודה למסקנה שאם היה ניתן ייעוץ זוגי עוד בשלבים הראשונים של הנישואין, ניתן היה למנוע משברים רבים.

רפואה מונעת של משברים זוגיים היא הענקת ייעוץ זוגי מקדים. לצורך הקדמת תרופה למכה נפתח באגודה מיזם "השוברים" למתן ייעוץ זוגי חינם בתחילת הנישואין. במסגרת המיזם כל זוג צעיר זכאי לקבל טיפול זוגי מונע, בו יעניקו מיומנויות בסיסיות לבנית הקשר הזוגי: תקשורת נכונה, ידע שימושי ומעשי בהבנת צרכי הליבה של הגבר והאשה, כלים לבניית תקשורת ושיח זוגי נכונים, כלים להתמודדות עם קונפליקטים, בנית חברות בנישואין ועוד.

כל זוג צעיר בשנים הראשונות לנישואין זכאי לקבל שתי פגישות של יעוץ זוגי חינם ללא תשלום בכל רחבי הארץ, מיועצים זוגיים מומחים, מוסמכים ובעלי נסיון. לרעיון נרתמו גופים וארגונים רבים כגון: מועצות דתיות, רשמי נישואין, מדריכי חתנים וכלות, איגוד רבני הקהילות ועוד.

הפרויקט הינו חלק מתוכנית לאומית לשלום המשפחה בישראל המקודמת בימים אלה ע"י אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל מדובר בתוכנית רב מערכתית שצפויה לחולל מהפכה בתחום ולהביא לחוסן אישי, זוגי ומשפחתי שייצור חברה מתוקנת ובריאה בישראל.