פרס ישראל: אשה בכל ועדה

לראשונה תקנון פרס ישראל יחייב נוכחות אישה אחת לפחות בכל ועדה שבוחרת את הזוכים

ערוץ 7 , כ"א באדר תשע"ח

טקס הענקת פרס ישראל
טקס הענקת פרס ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט הנחה את הגורמים המקצועיים במשרד החינוך להוסיף, לראשונה, סעיף מחייב בתקנון פרס ישראל לפיו בכל וועדה הבוחרת חתן או כלת פרס ישראל תהיה נוכחת לפחות אישה אחת, כך מדווח הבוקר "ידיעות אחרונות".

בתחילת השבוע, עם ההודעה על ההחלטה להעניק את פרס ישראל בתחום ההיי־טק לגיל שוויד, נשמעו לא מעט קולות המבקרים את היעדר הייצוג הנשי בפרס ישראל, הן בוועדות והן ברשימות הזוכים.

בלשכת בנט ציינו, כי על אף שאין מדובר בהחלטה אישית שלו, בחר בנט לשנות את הנוהל שהיה נהוג עד כה כדי לוודא בעתיד כי יהיה בוועדות המחליטות למי להעניק את הפרס ייצוג נשי הולם.

"כל חיי בניתי ופעלתי עם נשים שותפות. את הסטארט־אפ הקמתי יחד עם ד"ר מיכל צור, ואת חידוש הבית היהודי הובלתי עם השרה איילת שקד", צוטט בנט. "אני מאמין בכוח הנשי. לכן, מתוך הוקרה והכרה בפועלן של נשים פורצות דרך שתרמו להצלחתה של מדינת ישראל, אני רואה צורך חשוב בהעמדת ייצוג נשי הולם בכל אחת ואחת מוועדות פרס ישראל. נשים הן חלק בלתי נפרד ממציאות חיינו, כאשר לאורך הדורות הן לקחו חלק משמעותי בתקומת העם היהודי ובקידום מדינת ישראל בתעשייה, בהיי־טק, בחינוך, באקדמיה, בביטחון ועוד".

בדיווח צויין כי מאז שנת 2000 התכנסו 171 ועדות לבחירת חתני וכלות פרס ישראל, מתוכן ב־35 ועדות לא היו חברות נשים. נוסף על כך, משנת 2000 ועד כה שימשו בסך הכל 611 שופטים בוועדות פרס ישראל – 411 מתוכם היו גברים ורק 200 היו נשים. בשנים אלו זכו בפרס 266 חתנים וכלות מתוכם 216 גברים ו־50 נשים בלבד.