ארגנטינה: הנשיאה לשעבר תעמוד לדין

נשיאת ארגנטינה לשעבר תעמוד לדין בשל הסכם שנחתם עם איראן שמטרתו לטייח את חקירת הפיגוע בבנין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994

חיים לב , כ"א באדר תשע"ח

תועמד לדין. קירשנר
תועמד לדין. קירשנר
צילום: רויטרס

נשיאת ארגנטינה לשעבר, כריסטינה פרננדז דה קירשנר, תעמוד לדין בשל הסכם שנחתם עם איראן שמטרתו לטייח את חקירת הפיגוע בבנין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994.

במסגרת ההסכם, מואשמת קירשנר כי ניסתה קירשנר מכהנת כיום בתפקיד סנאטורית ובמידה והרשויות בארגנטינה רוצות לעצור אותה הדבר יחייב את הקונגרס להצביע על הסרת חסינותה.

השופט הפדרלי קלאודיו בונאדיו הגיש גם כתב אישום וצו מעצר נגד הקטור טימרמן, לשעבר שר החוץ של ארגנטינה בחשד כי היה שותף למהלכים אלו.

על פי כתב האישום, קירשנר ניהלה משא ומתן חשאי עם איראן במטרה להימנע מהענשת האחראים לפיגוע. בכך קיוותה הנשיאה לקדם את היחסים המסחריים עם איראן, עסקות שבמסגרתן תייבא ארגנטינה נפט מהרפובליקה האסלאמית ותייצא לה דגן.

הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה אירע בבואנוס איירס, בירת ארגנטינה, ב-18 ביולי 1994, טרוריסט לבנוני פוצץ מטען נפץ שהוטמן במכונית תופת 85 איש נרצחו, ונפצעו עוד 330. הפיגוע היה אחד משני פיגועים שהתבצעו בארגנטינה בשנות ה-90 נגד מטרות ישראליות ויהודיות, ונחשב לאחד הפיגועים הקשים ביותר שבוצעו על אדמת ארגנטינה.