בשבע מהדורה דיגיטלית

עונת הספקולציות

שבוע שלם כולם מתעסקים פה בשאלה אם הבחירות יוקדמו או לא, כשהתשובה ברורה וידועה: אף אחד לא יודע כלום

דביר שרייבר , כ"א באדר תשע"ח

יהיו בחירות. מתישהו. מליאת הכנסת
יהיו בחירות. מתישהו. מליאת הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אין שום ספק, נתניהו יזם את המשבר סביב חוק הגיוס כדי להקדים את הבחירות, שאליהן הוא יגיע בשיא הפופולריות ובעיצומן של חגיגות ה‑70 למדינה.

זאת אומרת, הוא צריך להיות ממש מנותק כדי ללכת לבחירות כשכל יומיים עוד מקורב לשעבר הופך לעד מדינה נגדו. בגלל זה התמיכה בנתניהו רק מתעצמת, כי העם מבין היטב שנתניהו חף מפשע והכול עלילה של השמאל. לכן העם ינטוש אותו אם הוא ילך לבחירות לפני שתוברר חפותו, כי העם שונא שחיתות. זו הסיבה שנתניהו תיאם עם החרדים שיתעקשו על מתווה הגיוס ויפילו את הממשלה, כדי לנצל את תחושת הרדיפה וללכת לבחירות מוקדמות. ואז החרדים יצטמקו, כחלון יתרסק, ליברמן ייעלם ויאיר לפיד יהיה ראש הממשלה כי לליכוד לא יהיה עם מי להקים קואליציה. זאת אומרת הוא לא יצטרך קואליציה כי יהיו לו 70 מנדטים. או 17. מה שבטוח זה שמנדלבליט לא יוכל להגיש כתב אישום נגד נתניהו אחרי שהוא שוב ינצח בבחירות. או שלשמאל כבר לא תהיה מוטיבציה לדרוש כתב אישום כי הוא ממילא יפסיד. כלומר נתניהו יפסיד. או ינצח. בגלל זה הוא נסע לארצות הברית והשאיר מאחוריו משבר שמוביל ישירות לבחירות. בעוד שנה וחצי. זאת אומרת חודשיים. חכו ותראו שברגע שנתניהו יחזור מאמריקה כל המשבר ייפתר. או יישאר. ואז נלך לבחירות. או שלא. מה זה משנה, בין כך ובין כך לפיד ימשיך להתחזות לשותף של מתחזים לחרדים ולתקוף את נתניהו שיתקוף את התקשורת שתתקוף את הליכוד שיתקוף את המשטרה שתתקוף את מי שלא יתקף ברכבת הקלה את הכרטיס שהמכונה אומנם קוטפת אבל לא כותבת מה התוקף, מה שקורה שם די בתכיפות.

עזבו אתכם מהספקולציות ותשמעו לי, שאני אומנם לא עמית סגל ולא יאיר שרקי אבל אני אומר לכם בוודאות מוחלטת: יהיו בחירות. מתישהו. לא יודע מתי. מה אני, שרקי?

קו המשווה

כל העניין עם נתניהו הוא שכבר אמרו עליו הכול. שהוא מוכשר, שהוא מושחת, שהוא גאון, שהוא בר מזל, שהוא זהיר, שהוא אמיץ, שהוא יחיד בדורו ושהוא בסך הכול עושה מה שכולם עשו לפניו ועוד יעשו אחריו, אם מישהו בכלל יצליח פעם להחליף אותו. כל כך הרבה אמרו עליו שכבר אין יותר מה להגיד, לכן מתחילים להשוות אותו למנהיגים אחרים. קחו למשל את מירי רגב, שבנשף מוצאי פורים שחל במוצאי שבת אמרה שביבי הוא אחשוורוש. טוב, היא לא אמרה את זה במפורש, אבל היא כן אמרה שהמשטרה והפרקליטות הם בגתן ותרש שמבקשים לשלוח יד במלך, ואנחנו אולי מבושמים ומתקשים להבדיל בין ארור המן לברוך מרדכי ובין אדי אלכוהול לעדי מדינה, אבל אנחנו כן זוכרים שלמלך שבגתן ותרש רצו לחסל קראו... אה... נו...

וכאן שואל הבן, למה התכוונה המשוררת? שהרי גם לפי הפרשנויות שאחשוורוש לא היה רשע, צדיק גדול הוא לא היה. ואם ביבי הוא אחשוורוש אז מה בעצם אומרת שרת התרבות? שמסביב ייהום הסער (וכץ, וארדן, ובנט, ומי לא), אבל המלך אחשוורוש נתניהו יישאר אחרי כולם כדי להטיל מס על איי הים? ואם ביבי הוא אחשוורוש אז מי שרה? ושתי או אסתר? ומי מרדכי היהודי? והמן הרשע? ואיזה תפקיד מועידה לעצמה מירי זרש? זאת אומרת רגב?

פעם, לפני שנתיים או שלוש, ההשוואות היו הרבה יותר פשוטות. אחשוורוש היה אובמה, חמינאי היה המן, נתניהו היה מרדכי ומירי רגב הייתה אחשדרפנית שמתכסחת עם הפרסים בטקס הענקת הפרסים לקולנוע ולתיאטרון. אבל מאז שטראמפ יושב בבית הלבן החיים נהיו הרבה יותר קשים, וגם השוואות זה כבר לא מה שהיה פעם.

לכן, אולי ברוח חג הפסח המתקרב, שמעתי כבר מי שמשווים את נתניהו למשה רבנו, כי גם ביבי הוא מנהיג עניו של עם קשה עורף שלא יודע להעריך אותו ואת שותפיו להנהגה, מרים (מירי) רגב ואהרן (דודי) אמסלם. לפי התיאוריה הזאת אפשר להבין שהתקשורת היא סלע שנתניהו פעם מדבר איתה ופעם מכה בה, בנט הוא קורח, לפיד הוא דתן, גבאי אבירם ואלדד יניב ומידד נפתלי מתנבאים במחנה. טוב, אולי זאת לא ההשוואה הכי מוצלחת. מה עוד שלא ברור האם פרעה הוא רביב דרוקר, אילנה דיין או רוני אלשיך, האם החרטומים יהפכו לעדי מדינה, והכי גרוע – מי יזכה להיות יהושע?

אז כבר עדיף לדלג ישר ליום העצמאות ולהשוות את נתניהו לדוד בן גוריון, שגם הוא היה ראש ממשלה המון זמן עם הפסקה באמצע, גם הוא שלט במדינה ביד רמה, גם הוא הוביל אותה להישגים חסרי תקדים וגם לידו עמדה אישה, איך לומר, מעורבת ומעודכנת. ולא, אני לא מתכוון למירי רגב. למרות שנתניהו מעדיף שישוו אותו לווינסטון צ'רצ'יל, שהיה שחצן ונהנתן אבל הציל את אירופה ואת כל העולם ואז הציבור העיף אותו. והחזיר אותו. ואז הוא נאלץ להתפטר. כך שאולי בכל זאת עדיף בן גוריון. או הרצל. או בחירות. או אחשוורוש. חלאס, חבר'ה, אכלתם את הראש.

*** אבא של חייל ***

במוצאי שבת ריכזנו את כל השאריות ממשלוחי המנות – אני מתכוון, כל מה שהילדים ואני לא הספקנו לחסל במהלך סוף השבוע הפורימי – וציינו לעצמנו שהשנה, בניגוד לשנים קודמות, נשארנו עם כמות קטנה יחסית של חמץ. היו לנו בסך הכול כמה עשרות חטיפים, 237 ופלים מצופים, 492 ופלים לא מצופים, 5,463 סוכריות, 8,540 שוקולדים ועוד כמה אלפי ממתקים שלא הצלחתי לזהות. וכל זה פחות מחודש לפני פסח, כשהמטבח עדיין מלא בקורנפלקסים ושקדי מרק ושאר חמץ למהדרין. המשמעות הייתה ברורה: גם אם נפתח במבצע חיסול מזורז שיוסיף לנו משקל ותוכניות טיפול ארוכות טווח אצל רופא השיניים, גם אז לא נצליח להתגבר על כמויות החמץ האדירות שקיבלנו לפורים במסגרת מבצע "ונהפוך הוא", שבו כל חברינו אספו את כל החמץ שיש ביקום והפכו אותו עלינו.

מיד פרסמנו בכל הקבוצות בווטסאפ: "למסירה מיידית ממתקים מסוגים שונים, יד ראשונה במצב טוב, למהירי החלטה", ואני באופן אישי יצאתי למבצע שיווק אגרסיבי בקרב כל מכריי, כלומר אלה שעדיין לא מתכחשים אליי. בהתחלה האנשים סירבו בנימוס, אבל אחר כך הקסם האישי שלי עשה את שלו וכולם עברו להתעלמות מוחלטת. המצב היה בכי רע: פסח בפתח, ואנחנו תקועים עם חמץ לנצח.

מי שכרגיל הצילה את המצב היא אשתי, שהגתה רעיון מבריק: במקום להיפטר מעודפי משלוחי המנות, נבקש מכל חברינו לתרום את עודפיהם – ואנחנו נעביר הכול לחיילינו האמיצים, שתמיד שמחים לקבל צ'וקולוקים שימתיקו את השגרה המבצעית השוחקת.

מיד פרסמנו בכל הקבוצות בווטסאפ שאנחנו אוספים ממתקים, ואני באופן אישי יצאתי למבצע שיווק אגרסיבי, כלומר ישבתי בחושך והחזקתי את עצמי חזק כדי לא לקלקל את המבצע. תוך שעות ספורות קיבלנו עוד המון ופלים, סוכריות, שוקולדים, מאפים, פסטות ומגוון קטניות שמצאו את עצמן בבתים של אשכנזים בזמן הלא נכון.

ארזנו הכול יפה וביקשנו מהבן שיפנה לאגף הלוגיסטיקה של צה"ל ויזמין הובלה ליום ראשון בבוקר. הבן אמר שאין צורך במשאיות, כי גם ככה הגדוד מפוצץ במשלוחי מנות ואין איפה לאחסן אותם עד אחרי פסח. ביקשנו שיבדוק עם חברים מיחידות אחרות, אבל הם סבלו מהרעלת סוכר המונית והתקשו להבין מה אנחנו רוצים מהחיים שלהם. באגודה למען החייל אמרו שהם ישמחו מאוד לקבל תרומה כספית, אבל ממתקים רק לקראת יום העצמאות. אז עכשיו אנחנו תקועים עם עודפי משלוחי המנות של כל העולם מהודו ועד כוש, ומחפשים גוי נחמד שיהיה מוכן לקנות אותם לטובת חיילי צה"ל. למישהו יש מושג אם העיצומים על איראן כוללים ממתקים?

לתגובות: dvirshrayber@gmail.com