''כל נדרי'' בפלמה דה מיורקה

הקהילות היהודיות המיוחדות ביותר בחו"ל, יזכו בחגים לחיזוק מישראל. ''להכיר אותן ופשוט לחגוג איתן את החג''.

אורלי הררי , כ"ז באלול תשע"ח

בית הכנסת בבלמונטה
בית הכנסת בבלמונטה
צילום: אור תורה סטון

עשרות ישראלים נוסעים בחגים לחו"ל, חלקם צעירים שמנצלים את החופשה כדי לטייל במזרח, וחלקם נוסעים להתאחד עם משפחתם בחגים. בשנים האחרונות גדל מספר האנשים שנוסעים על-מנת לחזק את הקהילות היהודיות ברחבי העולם ולציין איתם את הימים הנוראים.

רוב הקהילות אליהן יוצאים השליחים הן קהילות מוכרות וותיקות, אבל שליחי מכון שטראוס-עמיאל מבית אור תורה סטון, בהם בעלי תפילה ורבנים, יצאו לא רק אל קהילות כמו מונטריאול ולוקסמבורג, אלא בנוסף אליהן יצאו לשתי קהילות קטנות ומיוחדות מאוד – קהילת פלמה דה מיורקה שנמצאת באיים הבלאריים שבספרד וקהילת בלמונטה שבפורטוגל.

שתי הקהילות הן מזעריות בגודלן ומונות כ-200 יהודים בלבד. השליחים יחגגו איתם את ראש השנה ויום הכיפורים.

הקהילה בבלמונטה ידועה כקהילה היחידה בעולם של אנוסים. במשך השנים שלאחר גירוש ספרד, היו אנוסים רבים שנשארו לגור בספרד ובפורטוגל, אולם רק במקום אחד נותרה קהילה שהמשיכה לחיות כקהילה - בבלמונטה.

שם בהרי צפון פורטוגל, המשיכו לשמור על המצוות בסתר, הדליקו נרות בארונות בבתים ואפו מצות במרתפי הבתים. עד היום נשארו בקהילה מנהגים שונים מתקופת האנוסים. אנשים רבים מהקהילה עלו למדינת ישראל בשנים האחרונות.

הקהילה בפלמה היא קהילה יהודית קטנה המונה כ-200 יהודים בלבד, אשר הגיעו ממקומות שונים באירופה ובעולם. אבל ההיסטוריה של היהודים בפלמה חוזרת לאחור עד המאה ה-17. אז עד אמצע המאה, האינקוויזיציה שרפה יהודים בפלמה. אותם יהודים נסתרים שנשארו באי, לא יכלו להתחתן עם בני המקום והמשיכו להתחתן בינם לבין עצמם בכנסייה עד לפני כ-60 שנה. הצאצאים של הצ'ואטס, אותם יהודים נסתרים, מתפללים היום בבית הכנסת הקהילה עם בני הקהילה.

נתנאל אנסני, שנוסע לפלמה דה מיורקה, אמר "בימינו אנו מבינים שמדינת ישראל לוקחת אחריות על כל עם ישראל, בארץ ובחו"ל. בין השאר, גם צריך לדאוג לביטחונם ולחיבור שלהם. אנחנו מנסים לעזור במה שאפשר, לכן חשוב לנו להיות שם איתם בימים נוראים. העיקר להיטיב עם עם ישראל".

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל, מבית רשת אור תורה סטון המכונה "רב עולמי", על שם מסעותיו בקהילות היהודיות ברחבי העולם, אמר כי "במרבית הפעמים יוצאים שליחים מישראל לקהילות המוכרות או למקומות נחשקים ביותר. כאן יש לנו את הזדמנות להגיע לקהילות שלא מגיעים אליהן בדרך כלל, להכיר אותן ופשוט לחגוג איתן את החג".