שווים כמו כולם

בין הרצים במרתון ירושלים היו גם ילדים עם צרכים מיוחדים מהארץ ומחו"ל, שעשו מאמץ מיוחד כדי להשתתף במקצה שיוחד עבורם.

ערוץ 7 , כ"ב באדר תשע"ח

אחת מילדות 'עלה' במהלך המרתון
אחת מילדות 'עלה' במהלך המרתון
צילום: יח"צ

בין עשרות אלפי הרצים מרחבי הארץ והעולם שהשתתפו במרתון ירושלים, בלט מקצה 'הקהילות'.

המקצה המיוחד התקיים עבור אנשים עם מוגבלויות בהשתתפות מאות רצים, עם מגוון סוגי מוגבלויות שונים ומורכבים, והמרחק העצום שצלחו הרצים מוכיח שהם בדיוק כמו כולם.

בין משתתפי העמותות בלטו עשרות ילדי מרכז עמותת 'עלה' בירושלים, ילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית קשה שצלחו את אתגר ההשתתפות במירוץ.

חברי נבחרת 'עלה' שמנו כ-300 אנשים, נעזרו בהליכונים, עמידונים וכסאות גלגלים כדי לגמוע את המרחק העצום מבחינתם ואותם ליוו שוטרים עם לב זהב מתחנת לב הבירה בירושלים, חיילים, נבחרת רופאים ואחיות מבית החולים הדסה, נבחרת עורכי דין ממשרד עוה"ד אברמזון מירושלים ומשרד גולדפרב זליגמן מתל אביב, כבאי מחוז ירושלים, מתנדבים רבים מהארץ ומחו"ל וצוות העמותה.

צעד צעד כל אחד בקצב שלו צלחו את המקצה עד לנקודת הסיום, כשאל חניכי עלה ירושלים הצטרפו השנה גם קבוצה של חניכים, מתנדבים ואנשי צוות ממרכז עלה בגדרה.

בין הרצים היה גם חננאל, דייר עם מוגבלות שכלית קשה. למרות שבשנים הקודמות השתתף חננאל בנבחרת 'עלה' למרתון, לכולם היה ברור שהשנה לא יוכל חננאל לקחת חלק באתגר. אלא שאחת מבנות השירות הלאומי, טליה, לא הסכימה להרים ידיים. היא נלחמה והתאמנה איתו בכל יום וכנגד כל הסיכויים גם חננאל השתתף במרתון. כשהגיע לקו הסיום חיכתה לו בהפתעה עוגה וכל הרצים חגגו לו יום הולדת. "השמחה והחיוך על הפנים שלו כאשר צעד הבוקר במרתון והוכיח לכולם שגם הוא יכול שווה מבחינתי את כל החודשים של ההשקעה" אומרת טליה.

אל דיירי 'עלה' הצטרפו צעירי תוכנית 'דרכנו' של רשת אור תורה סטון, תוכנית ייחודית לצעירים עם צרכים מיוחדים מרחבי העולם, המגיעים לארץ, לומדים מטיילים ומתנדבים בקהילה, לצד למידה אישית והעצמה של כישורי חיים והביטחון העצמי.

את הקבוצה הובילו האחים לורן ודניאל קרייזר, לורן בת ה-23, המרותקת לכיסא גלגלים, ואחיה, דניאל קרייזר בן 21 אשר לומד שנה שניה ב'דרכנו',הלוקה בתסמונת דאון. דניאל החליט שהם הולכים לנצח יחד את האתגרים, ועם קבוצת 'דרכנו' במרתון דחף את לורן כל הדרך אל קו הגמר. האחים לבית קרייזר, כמו שאר כ-30 תלמידי התוכנית, מגיעים לארץ בדרך כלל למשך שנה, לומדים על עצמם, לומדים לקחת אחריות ולהתנהל עד כמה שאפשר כעצמאיים בעולם, וכך מאפשרים להם להיות כמו כולם.

קבוצה נוספת שרצה הייתה כ-300 רצים מטעם תוכנית 'יחד' של ארגון OU ישראל. התוכנית נותנת מענה לאנשים עם מוגבלויות ממשפחות דוברות אנגלית אשר צריכים להתגבר הן על קשיי שפה בשל היותם עולים חדשים והן על פער ההבנה עקב המוגבלות.

משתתפי התוכנית רצו במספר מקצים שונים כדי לעורר מודעות ולגייס כספים לתוכנית, שמשלבת ציונות ועזרה לזולת, ומשלבת עולים עם מוגבלויות בחברה הישראלית. לא פחות מ-70 רצים הגיעו במיוחד מארצות הברית כדי להשתתף עם קבוצת 'יחד' במרתון, כך הצליחו המשתתפים לגייס סכום של כ-280 אלף דולרים.

מנכ"לית מרכז 'עלה' בירושלים שלומית גרייבסקי סיפרה כי "הילדים המיוחדים שלנו מעבירים את המסר החזק ביותר - כל אחד יכול להצליח בכל דבר, כל אחד יכול לנפץ את תקרת הזכוכית שיש לו, לפרוש כנפיים ולהגיע להישגים. הכל תלוי בכוח הרצון ובהשקעה. המרתון מאפשר לילדים שלנו להתעלות מעל המוגבלויות ולהיות שווים כמו כולם".

אבי גאנז, מנהל תוכנית דרכנו, מבית רשת אור תורה סטון, "אנו רצים כדי לחזק את המודעות ולתמוך בתלמידים שלנו. יש לנו אמא שהגיעה מאוסטרליה לרוץ עם הבת שלה, ושני אחים שרצים יחד, בקבוצה יש תלמידים עם צרכים מיוחדים וגם פשוט חבר'ה רגילים, כחלק מכל עם ישראל. לא באנו להוכיח כלום, אלא פשוט להראות שזה בדיוק כמו כולם".

מנכ"ל OU ישראל, הרב אבי ברמן, ציין כי "OU ישראל מבין כי יש לדאוג לעולים החדשים ולסייע להם להיקלט בישראל בצורה הטובה ביותר. חלק בלתי נפרד מכך הוא לסייע לעולים שהינם אנשים עם מוגבלויות, שלא מוצאים את עצמם במסגרות לדוברי עברית. במקביל, אנו פועלים כל השנה לבנות מנהיגות קהילתית מקומית ולהצמיח את דור המנהיגים הבא של עם ישראל".