תביעה: נפטרה בגלל חוקן

בדיקת חוקן בריום שנערכה בקשישה בת 81 גרמה לקרע במעי שהביא למותה תוך ימים ספורים. המשפחה החליטה לתבוע.

ערוץ 7 , כ"ד באדר תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

אישה בת 81 הגיעה לרופאת המשפחה שלה בקופת החולים עם תלונות על כאבי בטן ועצירות.

רופאת המשפחה המליצה לבצע חוקן בריום, בדיקה הנחשבת לבטוחה, ובה מוחדר חומר מנגד למעי הגס, ולמעיים נערכת הדמיה באמצעות רנטגן למציאת חסימות ובעיות נוספות.

אך על פי התביעה, אותה הגיש לאחרונה עו"ד רן שפירא, בקופת החולים התעקשו לבצע את הבדיקה למרות שהקשישה לא ערכה לקראתה את ההכנות הנדרשות.

לאחר הבדיקה החלה הקשישה לחוש ברע, סבלה מבחילות והקאות, ותשישות רבה. בתה הזעיקה אמבולנס. הקשישה החלה פולטת גושי דם מפיה עת הובהלה לבית החולים – אליו הגיעה מחוסרת הכרה.

בתביעה נטען עוד כי בבית החולים לא מיהרו הרופאים לטפל בקשישה והיא הועברה לבדיקת CT רק לאחר שעתיים – אז אובחן כי היא סובלת מקרע במעי. אך הניתוח לא צלח, מצבה התדרדר, והיא הלכה לעולמה לאחר יומיים של אשפוז.

פרופ' אילן חרוזי, מומחה בכירורגיה כללית, אשר חיווה את דעתו על המקרה במסגרת התביעה, קובע כי היה אסור לרופאים לבצע את הבדיקה במצב בו הגיעה אליהם הקשישה. כמו כן קובע פרופ' חרוזי כי הרופאים גרמו לקרע במעיה בשל פעולתם שחרגה מהפרקטיקה הנהוגה ברפואה.

לדבריו, על הרופאים היה להבחין בתאונה, ולהבהיל את האישה לאשפוז בדחיפות – אך חרף כך שלחו אותה לביתה – ובכך הרעו הרופאים משמעותית את סיכויי התאוששותה.

לתביעה צורפה גם חוות דעתו של ד"ר צביקה דושניצקי, אשר קבע כי על הרופאים היה לאבחן כבר בסיום הבדיקה כי קיימת הצטברות אוויר בבטנה האחורית של הנבדקת, הצטברות המעידה על ניקוב מעי. לדבריו, החמצת פרט זה מהווה חריגה חמורה מהנורמה הרפואית המקובלת.

בימים אלה הוגשה התביעה נגד קופת החולים ובית החולים לבית משפט השלום בתל אביב.