סמוטריץ' על תקציב המבקר: סטנדרט כפול

רק שני חברי כנסת התנגדו הבוקר לאישור תקציב משרד המבקר. סמוטריץ': "אפשר רק לדמיין איזה דו"ח חריף היה המבקר כותב על כל גוף אחר".

חזקי ברוך , כ"ד באדר תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בדיון קצר, שארך רק מעט יותר מחמש דקות, אושר הבוקר (ראשון) בוועדת הכספים תקציב מבקר המדינה לשנת 2019 בסך 382 מיליון שקלים.

על פי החוק תקציב המבקר אינו חלק מחוק התקציב והוא מאושר על ידי וועדת הכספים. בניגוד לכל משרדי הממשלה שמגיעים לוועדת הכספים לדיון של מספר שעות, מציגים את פעילות המשרד, את היעדים ואת סעיפי התקציב הפרטניים, הליך אישור תקציב מבקר המדינה קצר ושטחי בהרבה.

התקציב הועבר בראשי פרקים וללא פירוט ונשלח לחברי הוועדה רק ביום חמישי האחרון וכבר הבוקר חברי הוועדה התבקשו לאשר אותו. בדיון לא נכחו אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר, ואנשי המבקר שנכחו לא נתנו תשובות לשאלות שנשאלו.

כך, למשל, התמקד ח"כ סמוטריץ' בעובדה שבשתים עשרה השנים האחרונות ובאופן עקבי יותר משליש מתקציב המבקר לא ממומש ועובר משנה לשנה במסגרת עודפים. מדובר בכמאה וחמישים מליון שקלים בכל שנה שאינם מנוצלים. בנוסף מוגדל בכל שנה תקציב הרזרבה לשכר למרות שבאופן עקבי הרזרבה הזו אינה ממומשת.

במהלך הדיון הסכים יו"ר הוועדה ח"כ גפני עם מרבית הערותיו של ח"כ סמוטריץ' ואף ביקש מהמבקר להגיש להבא את התקציב בצורה מפורטת יותר, ואולם ח"כ גפני סרב לבקשתו של ח"כ סמוטריץ' לדחות את ההצבעה עד לקבלת הבהרות. בהצבעה התנגדו לתקציב רק ח"כ סמוטריץ' וח"כ מיקי רוזנטל. יתר חברי הכנסת תמכו בתקציב כשברקע קריאתו של ח"כ גליק כי הח"כים מפחדים מהמבקר ומשום כך מאשרים את התקציב כחותמת גומי.

לדברי ח"כ סמוטריץ', "מדובר בסטנדרט כפול. אפשר רק לדמיין איזה דו"ח חריף היה מבקר המדינה כותב על כל גוף אחר שהיה מאשר תקציב בהליך חובבני כפי שהתקציב שלו עצמו מאושר בוועדה. תקציב המבקר אינו חלק מחוק התקציב, הוא אינו דורש שלוש קריאות ומאושר על ידי וועדת הכספים לבדה. המינימום הוא שוועדת הכספים תנהל דיון רציני, שמבוסס על נתונים מפורטים, ותקבל תשובות לשאלות הנוקבות שעלו בדיון.

מאה וחמישים מיליוני השקלים שבמשך שנים רבות לא מנוצלים משמשים כמעין בנק של משרד האוצר במקום לשמש למטרות ציבוריות חשובות. רק בשבוע שעבר ניהלנו בוועדת הכספים מאבק עיקש מול משרד האוצר לטובת ניצולי שואה והאוצר מסרב לכל שקל למטרה חברתית שחברי הוועדה מבקשים. חלק גדול מהמטרות האלה אפשר היה לקדם באמצעות הכסף המיותר הזה שמחזיק אצלו מבקר המדינה, שאחראי על בחינת היעילות של משרדי הממשלה. זהו סטנדרט כפול. לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת".