עונשי מאסר לתוקפי הרב הבלין

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה והחמיר בעונשם של תוקפי רבה של קרית גת בהשיתו עליהם עונשי מאסר בפועל ופיצוי כספי

מיכל לוי , כ"ד באדר תשע"ח

הרב משה הבלין, רבה של קרית גת
הרב משה הבלין, רבה של קרית גת
צילום: מנדי ריזל

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה על העונש הקל יחסית שהושת על תוקפי הרב משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת, והטיל עונשי מאסר בפועל ופיצוי כספי על שלושת הנאשמים.

כזכור, שלושת הנאשמים: שלמה ויספיש, יהודה זילברברג ומנחם טעפ, הורשעו על פי הודאתם בעבירות של התקהלות אסורה והסגת גבול תוך פגיעה בפרטיותו של הרב הבלין וזאת על רקע חברותו של הרב בבית הדין הרבני של חב"ד, אשר אישר הסדר עם צה"ל בעניין גיוס תלמידי ישיבות של חב"ד לצבא.

השלושה הודו בעבירות של התקהלות אסורה, הסגת גבול כדי לעבור עבירה ופגיעה בפרטיות. בכתב האישום המתוקן נאמר, כי בחודש ספטמבר האחרון הגיעו הנאשמים, המשתייכים למגזר החרדי ונמנים על המתנגדים לגיוס תלמידי ישיבות, יחד עם אחרים לביתו של הרב הבלין בקריית גת, כשהם מצוידים בשופרות ובכמות גדולה של כרוזים, אשר בהם נכתב בין היתר: "משה הבלין מוכר נשמות ישראל עבור בצע כסף באמתלא של מציל".

לאחר שהרב סירב לשוחח עמם וביקש מהם לעזוב את הבית, החלו הנאשמים לתקוע בשופרות, לזרוק כרוזים לתוך ביתו של הרב, תוך שהם צועקים לעבר הרב שהוא עוכר ישראל, מוכר נשמות, מעביר ילדים על דעתם וכיו"ב.

אשת הרב הבלין שחשה ברע ביקשה מבעלה שייכנס לאחד החדרים ודרשה מהנאשמים לעזוב את הבית אולם אחד הנאשמים מנע את סגירת הדלת והמשיך להתפרע ולקרוא לעבר הרב קריאות גנאי.

במסגרת ההסדר אשר גובש בין הצדדים, ביקשה המדינה לגזור עליהם עונשי מאסר הנעים בין 6 חודשי מאסר שאפשר וירוצו בעבודות שירות לבין 9 חודשי מאסר - כל אחד לפי חלקו. כן בקשה המדינה לגזור עליהם מאסר על תנאי ולחייבם בתשלום פיצוי כספי לרב הבלין. הנאשמים מצידם ביקשו להסתפק בתקופת ימי מעצרם.

על גזר דין זה הגישה פרקליטות מחוז דרום, באמצעות עו"ד תהילה גלנטה, ערעור לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע.

במסגרת הערעור ביקשה הפרקליטות לבטל את גזר דינו של בית משפט השלום, ולהחמיר באופן משמעותי בעונשם של הנאשמים, כך שיושת עליהם עונשי מאסר בפועל מעבר לתקופת המעצר, לצד קנס כספי משמעותי ופיצוי.

הפרקליטות טענה, כי בנסיבותיו החמורות של המקרה דנן, כל תוצאה אחרת אינה הולמת את חומרת העבירות שבוצעו על ידי הנאשמים, ואין בה כדי להרתיעם ועבריינים פוטנציאליים אחרים, לבל ירמסו ברגל גסה את שלטון החוק, מתוך מחשבה שמערכת האכיפה והמשפט תקל עימם.

כאמור, ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה והשית על הנאשמים עונשי מאסר בפועל: 6 חודשי מאסר לויספיש ו- 2 חודשי מאסר לזילברברג וטעפ. כמו כן הושתו פיצויים לטובת הרב ואשתו בסך 10,000 שקל.