חוק הגיוס אושר בוועדת השרים

עם זאת, עדיין לא ברור האם ניתן יהיה להביא את החוק להצבעה בקריאה טרומית השבוע, עקב הערר שהגישה מפלגת ישראל ביתנו על ההחלטה.

ערוץ 7 , כ"ה באדר תשע"ח

נכחה לבד בחדר. שקד
נכחה לבד בחדר. שקד
צילום: הלל מאיר/TPS

חוק הגיוס אושר הבוקר (שני) בוועדת שרים לחקיקה. על פי החלטת הוועדה, המשך החקיקה ייעשה בתיאום עם משרד הביטחון ועם היועץ המשפטי לממשלה.

שרת המשפטים איילת שקד נכחה לבדה בחדר הוועדה, ושני שרים נוספים הצביעו באמצעות "פתק" שהושאר במליאת הממשלה.

מלבד השרה שקד שתמכה בחוק, השר דוד אזולאי מש"ס השאיר הצבעה בעד, ואילו השרה סופה לנדבר מישראל ביתנו השאירה פתק בו היא מצביעה נגד. בסופו של דבר אושר החוק ברוב של שני תומכים ומתנגדת אחת.

עם זאת, עדיין לא ברור האם ניתן יהיה להביא את החוק להצבעה בקריאה טרומית השבוע, עקב הגשת ערר על ההחלטה בידי השרה סופה לנדבר. על מנת לדחות את הערר נדרש כינוס מחדש של הוועדה או ישיבת ממשלה.

מוקדם יותר הבוקר דווח כי היועץ המשפטי לממשלה מתנגד לנוסח חוק הגיוס שאושר בועדת השרים לענייני חקיקה.

לטענת היועמ"ש מנדלבליט, הצעת החוק בנוסח הנוכחי, שאותו הגיש ח"כ יואב בן צור, איננה חוקתית ולא עומדת במבחנים שקבע בג"ץ בפסק הדין האחרון בסוגיית הגיוס, ועל כן צפויה להתבטל.

הסיבה שבגינה סבור היועמ"ש שההצעה לא תעמוד במבחן היא העובדה שהחוק איננו קובע סנקציות ברורות, כלכליות או פליליות, במקרה שבו לא תהיה עמידה ביעדי הגיוס שיקבעו.

עם זאת, על פי ההערכות הסיכום בין המפלגות החרדיות לראש הממשלה כולל גם הבנה לפיה בהמשך הליכי החקיקה ישונה נוסח החוק לנוסח שהיועמ"ש יסכים להגן עליו בבג"ץ.

נציין כי גם שרת המשפטים איילת שקד אמרה הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי נוסח חוק הגיוס שיאושר היום בוועדת השרים איננו חוקתי, וכי יהיה צורך לשנותו בהמשך.