תקציב המדינה ל-2019: 480 מיליארד ש"ח

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התקציב.

ניצן קידר , כ"ה באדר תשע"ח

משה גפני
משה גפני
צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת הכספים אישרה הערב (שני) את תקציב המדינה לשנת 2019 והוא יעבור לאישור סופי של מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

הסך הכולל של התקציב יעמוד על 479.6 מיליארד שקלים ומדובר בגידול של 4.3% לעומת תקציב 2018 וגידול של 24.9% ביחס לתקציב 2015.

הצמיחה החזויה ל- 2019 תעמוד על 3.1%.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בירך על אישור התקציב בוועדה והודה לחברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, על העבודה המשותפת בשבועות האחרונים.

גפני בישר על הישג גדול של הוועדה יחד עם התקציב בנוגע לניצולי השואה ואמר: "משרד האוצר נעתר לדרישת הוועדה והקציב אתמול, 120 מיליון שקלים לטובת ניצולי השואה. 60 מיליון שקלים תקציב תוספתי לצורך השוואת זכויותיהם של אלמנים ואלמנות של ניצולי שואה שנפטרו עד שנת 2011 לזכויות שהוקנו לאלמנים ואלמנות לניצולים שנפטרו אחרי-כן, עת הוחלט לתת להם קצבאות.

כמו-כן, האוצר נעתר לדרישת ועדת הכספים והסכים להקצות 60 מיליון שקלים לצורך השוואת גובה הרנטות שמקבלים ניצולי שואה ממשלת גרמניה (BEG) לאלו שמקבלים ניצולי השואה ממשלת ישראל. זאת לאחר שבשנים האחרונות ממשלת ישראל הגדילה משמעותית את גובה הקצבאות שהיא מעניקה לניצולים. הדבר יצר פער לרעת מקבלי הרנטות מגרמניה, שרבים מהם נקלעו לקשיים כלכליים ומתקשים לספק לעצמם שירותים רפואיים נאותים.

האישור הסופי של התקציב בוועדת הכספים הושג לאחר דחיית כל ההסתייגויות והרביזיות שהוגשו ע"י האופוזיציה. דיוני התקציב החלו הבוקר בהשתתפות פעילה של חברי כנסת, הרבה מעבר לשבעה עשר חברי הוועדה שהצביעו על התקציב.

בסך הכל השתתפו בדיונים שליש מחברי הכנסת במשכן; 42 חברי כנסת מכל סיעות הבית. יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, אמר ש"מדובר בתקציב טוב לחברה האזרחית, למשק ולכלכלה. יש בתקציב תוספות משמעותיות מאוד לבריאות, לחינוך ולרווחה. תוספות שלא ניתנו מזה שנים. אין בתקציב הזה גזירות, אמנם אין פתרונות לכמה דברים שרצינו, אבל בהחלט יש כמה דברים כמו הגידול בתקציב הבריאות שהם בשורות חשובות".