פרסום ראשון
''הרב קוסטינר לא הודח ממילואים''

הרב אייל קרים מסביר כי ראש ישיבת מצפה רמון לא יכהן כרב קורס רבנים צבאיים בלי קשר להתבטאויותיו נגד שירות נשים. "תלמיד חכם מופלג"

עדו בן פורת , כ"ו באדר תשע"ח

הרב אייל קרים
הרב אייל קרים
צילום: הלל מאיר/TPS

הרב הראשי לצה''ל תת-אלוף הרב אייל קרים הסביר אמש (שני) את הרקע להחלטת בכירים בצה''ל למנוע מראש ישיבת מצפה רמון, הרב צבי קוסטינר, לכהן כרב קורס רבנים צבאיים במילואים.

''בשעות האחרונות הובא לידיעתי כי נרקמת 'עצומה' בעניין תפקיד רב קורס רבנים צבאיים במיל'.
אף שהשיח הפיקודי בצה"ל אינו מתבצע דרך עצומות או מעל גלי האתר, אני רואה חשיבות בהעמדת דברים על דיוקם, ללא כחל ושרק'', כתב הרב קרים.

לדברי הרבצ''ר, ''הרב צבי קוסטינר שליט"א הוא תלמיד חכם מופלג, ראש ישיבה גדולה ובעל מסירות נפש מיוחדת במינה (הרב צבי שליט"א איננו זקוק להסכמתי, כמובן).

''בעקבות מעורבות פעילה של הרב צבי שליט"א במאבקים ציבוריים הנוגעים לצה"ל, החליטו מפקדים בכירים בצה"ל כי הוא לא יוכל למסור שיעורים בקורסי פיקוד ובבה"ד 1, ובכלל זה לא יוכל לשמש בתפקיד רשמי בקורס רבנים צבאיים.

''גם אם תינתן מטעם הפיקוד הבכיר הנחייה אחרת, החלטתי כי הרב צבי שליט"א לא ישמש השנה כרב הקורס. החלטה זו אינה קשורה כלל להתבטאויותיו ביחס לגיוס נשים לצה"ל, אלא למספר אירועים אחרים שאני מבקש שלא לפרט בפומבי, אך הינם ידועים היטב לרב צבי ולמג"ד הקורס בשנה שעברה''.

הרבצ''ר הרב קרים הדגיש כי הרב קוסטינר לא הודח משירות מילואים, אך לא ישמש כרב הקורס. ''החלטנו לאייש את התפקיד על ידי שני רבנים בקבע, ולא על ידי רב מילואים אחר, וזאת כדי לחסוך בימי מילואים לקראת התרגיל המתוכנן בהמשך השנה''.

מקורבי הרב קוסטינר אומרים בתגובה לבשבע כי אותן "פרשיות העלומות" עליהם טוען הרבצ"ר לא היו ולא נבראו "ואפילו משל לא היה", כלשונם.

"האירוע הכי גרוע שהרב מצליח להיזכר בו זוהי איזו אמירה תורנית לפני למעלה משנה באחד השיעורים שלו שהיה צוער שטען שהוא נפגע ממנה, הרב לא זוכר כיום מה האמירה. על ה'תלונה' הזאת הרב זומן ל'שימוע' אצל ראש אכ"א והסביר שם את תפיסתו שהוא לא מדבר ולא אומר שום דבר שעלול לפגוע במישהו כך עשה וכך יעשה בעתיד ואם היה משהו חד פעמי כזה בוודאי שאין זאת דרכו. הניסיון ליצור מצג שווא כאילו היו 'פרשיות עלומות' הוא לא נכון, מטעה ומעליב ואנחנו מאוד מאוד מקווה שהרבצ"ר יחזור בו מההטעיה החמורה הזאת", דברי מקורבי הרב קוסטינר.