גמליאל על הרב סדן: להזמינו לשימוע

הרב אלי סדן חתן פרס ישראל: "הפמיניזם מסרס את יכולת האישה להיות אם טובה". השרה גמליאל זועמת: להזמינו לשימוע על דבריו החשוכים.

ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ח

השרה גמליאל
השרה גמליאל
צילום: חזקי ברוך

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, התייחסה הבוקר (שלישי) לדבריו של ראש מכינת עלי הרב אלי סדן, חתן פרס ישראל בעניין מעמדה של האישה בעולם היהודי.

גמליאל אמנם סירבה בשיחה בתכנית הבוקר בערוץ 10 לחתום על עצומה נגד הרב אך אמרה כי דבריו חשוכים וקראה להזמינו לשימוע. "אני אכן לא חותמת על העצומות אבל אין ספק שיש פה אמירות חשוכות שנאמרו על ידו ומן הראוי שהוא יבוא לשימוע בפני הגורמים שאמונים לטפל בסוגיה הזאת", אמרה.

עם זאת קראה גמליאל לבדוק האם הרב חזר בו, "אולי זה היה לפני ארבע שנים והוא חזר בו מאז והוא
שינה את דרכו", אמרה גמליאל.

דבריה של גמליאל נאמרו בעקבות תיעוד אמש בערוץ 10 מהם נשמע הרב סדן מדבר על מעמדן של הנשים והפמניזם המודרני, "הפשע שהפמיניזם המודרני יוצר הוא לחנך את האישה להיות עצמאית, להיות בלתי תלויה בבעלה, לדאוג שיהיה לה הכנסה מספיק טובה" אמר הרב, "מסרסים את היכולת שלה להיות אישה טובה ואימא טובה. זה אסון, זו טרגדיה - גם בעלה מפסיד וגם הדורות הבאים מפסידים".

ראש המכינה ממשיך בהסברו מדוע צריך להגביל את החופש, ההשכלה והיציאה לעבודה של נשים. "מחנכים אישה מגיל צעיר שהיא צריכה להיות עצמאית ומסרסים את הכוח הכי חשוב שיש לה - הכישרון והתבונה לבנות את הבית", אומר סדן, "עקירת הכוח הזה היא כמו צמחים שחותכים אותם בהתחלה ולא נותנים להם לצמוח", הוא מוסיף ומסכם: "אחר כך, מסכנה, היא מתחתנת, היא כבר בעלת מום".

בהמשך, הרב סדן, שמוביל קו נגד גיוס של נשים לתפקידי לוחמה, מבהיר שהחזית כוללת גם השתלבות נשים בתפקידים בכירים בשוק התעסוקה. "חלוקת התפקידים בין האיש והאישה היא שכל אחד צריך לעסוק במה שהוא מצטיין בו. היתרון היחסי של האיש היא לעמוד בכוחות גבורה ובאומץ מול מצבים מאוד קשים. זה לא משנה אם זה עם המאג במלחמה או במשרד האוצר מול מלביני הון. הכישרון של האישה הוא לבנות את השמחה, האור והשלמות בבית".

באותו שיעור, הרב סדן גם פורס את משנתו בנוגע לקהילה הלהט"בית: "אברך סיפר לי שהוא ראה בת"א ספר ילדים שמתחיל כך: 'לדני יש אבא ואימא, לרינה יש אבא ואבא, לשלמה יש אימא ואימא - וכולם חברים'", מספר סדן, "אז אני מבין שיש להם בעיה, שחצי מהילדים בגן בלי אבא ואימא, או רק אבא או רק אימא או דברים הזויים יותר. אז כדי שהילדים האומללים האלה, שאין להם משפחה נורמטיבית, ירגישו טוב, אנחנו נהרוס את החינוך של הילדים האחרים".

הרב סדן מסכם את עמדתו בנושא: "צורת החיים הטבעית, הבריאה, הנורמלית זה איש ואישה שחיים ביחד. דווקא בתקופה שיש בה - לצערנו הרב, לבושתנו, לחרפתנו - הרבה יוצאים מהכלל, צריך לחזק עוד יותר את העמדה הזאת כדי שהמחלה לא תתפשט".