ד"ר רות קנאי - אשת השנה של 'אמונה'

וועדה מיוחדת של התנועה בראשות היו"ר ליאורה מינקה בחרה בקנאי, רופאת משפחה המטפלת במאות מתושבי המושבים בעמק האלה.

ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ח

ד"ר רות קנאי
ד"ר רות קנאי
צילום: יח"צ

ד"ר רות קנאי נבחרה לייצג השנה את פניה היפות והייחודיות של האישה הדתית-לאומית בישראל, ותזכה לקבל את אות "אשת השנה", לרגל יום האישה הבינלאומי תשע"ח.

קנאי היא רופאת משפחה מזן מיוחד. למעלה מעשרים שנה היא מטפלת במאות מתושבי המושבים שבאזור עמק האלה – תינוקות, ילדים, משפחות וקשישים המרותקים לבתיהם – במסגרת מרפאת שריגים של שרותי בריאות כללית.

לעיתים קרובות היא מבקרת בבתי המטופלים שלה, שבתחום המועצה האזורית מטה יהודה: באדרת, באביעזר, בעגור ונחושה, גבעת ישעיהו ועוד ומלווה את החולים ובני משפחותיהם, באופן אישי, בנתיביה הפתלתלים של המערכת הרפואית - אל טיפת חלב, אל המעבדות, בתי חולים, חדרי לידה ואל שירותי הרווחה והסיעוד בכל אתר.

היא בת הדור השני לניצולי שואה, ילידת בני-ברק (1965) וכיום תושבת בית שמש. את לימודי הרפואה השלימה באוניברסיטת תל-אביב, התמחתה בירושלים והשתלמה ברפואת משפחה בסיאטל, ארה"ב.

היא הייתה חברת צוות ההקמה וההוראה בתוכנית "אדם ורפואה", מרכזת בה תחומי אתיקה ופיתוח סגלי הוראה, וכן מלמדת ומכשירה סטודנטים ועמיתים ומרצה באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב. קנאי חיברה ופרסמה מאמרים מקצועיים רבים, וזכתה בפרסים על מצוינות בשירות הקליני ובהוראה, מטעם האיגוד הישראלי לרפואת המשפחה ומטעם הפקולטה לרפואה בירושלים.

ד"ר קנאי נולדה עם מחלה תורשתית מורכבת, שגרמה לה לסיבוכים אורתופדיים והמטולוגים. המגבלה הגופנית לא הרחיקה אותה משום משימה ולא מנעה ממנה דבר. היא הדריכה בסניף בני-עקיבא בבני-ברק, השלימה שירות לאומי בבית ספר שדה "קשת יהונתן" ברמת הגולן, והשתתפה מטעם משרד החוץ במשלחת נוער לארה"ב.

בכיתה י"ב עברה לחיות בקומונה בבית שאן, במסגרת פרויקט של"פ – שמיניות לערי הפיתוח, שתרם לעיצוב תפיסת העולם החברתית, המדריכה מאז את דרכה האישית והמקצועית.

אשת השנה, נשואה ואם לארבעה ילדים, נבחרה גם הפעם, מתוך רשימה של עשרות מומלצות, על-ידי וועדה מיוחדת של "אמונה", בראשות ליאורה מינקה.

"הוועדה מוצאת אותה מודל מעורר השראה ומציינת את מקצועיותה, מסירותה והתמסרותה לכל אחת ואחד ממטופליה; את פעילותה הבלתי נלאית, מתוך אידיאולוגיה ולהט עשייה, להנגשת שירותי בריאות ברמה גבוהה לתושבי"קו התפר והפריפריה הסוציו-אקונומית; את משפחתה הציונית דתית – בן ביחידה לוחמת ושתי בנות, קצינות בעברן – וכן את מעורבותה העמוקה ותרומתה האישית והמיוחדת לחברה ולקהילה", נאמר בנימוקי ועדת הבחירה.