"מתבצע רצח אופי נגד הרב סדן"

רבנים שלחו הבוקר מכתב חריף לשר הביטחון לשעבר בוגי יעלון, שהצטרף להתבטאויות המתמשכות כנגד הרב סדן.

אורלי הררי , כ"ו באדר תשע"ח

הרב אלי סדן
הרב אלי סדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרבנים יעקב מדן, אמנון בזק ועמיחי גורדין מישיבת הר עציון שלחו הבוקר מכתב חריף לשר הביטחון לשעבר בוגי יעלון, שהצטרף להתבטאויות המתמשכות כנגד הרב סדן.

בדבריהם מציינים כי "דבריך כאבו לנו שבעתיים דווקא בשל היכרותך האישית רבת השנים עם הרב סדן, השקפת עולמו ומפעליו"

"אנו בטוחים שתמצא במה נכונה וראויה שתוכל לתקן בה את הרושם שעלה מקריאת דבריך, שאתה מצטרף לדורשי רעתו של הרב סדן ושל המכינה שהוא עומד בראשה", מוסיפים הרבנים.

שלושת הרבנים מישיבת הר עציון כותבים ליעלון עוד, "כאב לנו שהצטרפת לרצח האופי כנגד הרב סדן. קראנו בכאב את דבריך הכוללים בתוכם גם ביטוי על 'אמירות חשוכות' ואפילו ביטוי חמור יותר על הרב סדן והמכינה בעלי. הדברים כאבו לנו שבעתיים דווקא בגלל הערכתנו הרבה כלפיך כרמטכ"ל וכשר ביטחון, ובפרט לאור היכרותך האישית רבת השנים עם הרב סדן, השקפת עולמו ומפעליו. בהכירנו היטב את הרב סדן ולא רק שברי ציטוטים מגמתיים, אין מצדו של הרב סדן עמדה המתייחסת לנשים בדרך שאינה מכובדת.

אתה מדבר על 'תהליך הקצנה', ומדלג בכך, אולי מבלי משים, על כך שהשיחה נשלפה מדברים שנאמרו לפני ארבע שנים, בדומה לדברים אחרים שנשלפו כלפי מכינת עלי בשבועות האחרונים, במגמה ברורה להרוס אותה. האוחזים במגמה זו, בהם הפורום החילוני ואחרים אינם שוחרי טובתך והם רחוקים מלהיות מזוהים עם מטרות שאתה מזוהה עמהן כל ימיך; חיזוק עם ישראל והציונות, חיזוק צה"ל וכוחות הביטחון ואהבת ישראל. אם בעקבות דברים אלו מכינת עלי תיסגר חלילה, או שהרב סדן העומד בראשה ייאלץ לפרוש, אפשר שתרוויחו פחות 'הדתה' כביכול, כמגמתו של פרופסור יגיל לוי, אך אתה יודע טוב מכולנו מה אנו עלולים להפסיד בקצונה, ביחידות השדה ובמקומות אחרים בצה"ל ובחברה", הוסיפו הרבנים.

הם ציינו בפני יעלון שדבריו רק מחזקים את מתנגדי הרב סדן. "אנו יודעים היטב כמה ציונות, ממלכתיות, אהבת ישראל, אהבת צה"ל, וכבוד לכל אדם באשר הוא, איש או אישה יהודי או גוי, ספגו אצל הרב סדן תלמידיו הרבים. תעיד על כך גם זכייתו בפרס ישראל. מדובר על אדם שאין לו תחליף, כטיל השלוח אל המטרה של חיבור עולם התורה והציונות הדתית לאהבת ישראל, לממלכתיות של מדינת ישראל ולסמכותה תחת כל ממשלה שתהיה. לשמוט היום את הקרקע מתחתיו וליישר קו עם מתנגדיו הנזכרים לעיל הוא מעשה שעלול להיות לו מחיר נורא!".

בעקבות המכתב שיגר יעלון מכתב תשובה לשלושת הרבנים, "קיבלתי מכתבכם בהקשר לתגובתי לדברים שהושמעו לי במהלך ראיון בתוכנית טלוויזיה, ושנאמרו ע"י הרב אלי סדן ביחס לנשים ומקומם בבית ובחברה. כפי שאמרתי בתוכנית במענה לשאלה, אני מכיר אישית את הרב אלי סדן מאז הקמת המכינה הקדם – צבאית "בני דוד" שבעלי, חלוצת המכינות הקדם צבאיות והנני מוקיר את פועלו החשוב בהעמדת דורות של תלמידים, לוחמים, מפקדים ואזרחים טובים. לכך גם התייחסתי בתגובתי לדבריו".

"יחד עם זאת ובכבוד המתבקש, אינני מקבל ואינני מסכים עם דבריו, ודברי רבנים אחרים שהושמעו בפני חניכי המכינה, ושמעתי בשנה האחרונה באמצעי התקשורת, ביחס לנשים בכלל, ושילוב נשים בצה"ל בפרט. לכך התייחסתי בביקורת בתגובתי. אשמח לדעת שהדברים שהושמעו אינם נכונים, או הוצאו מהקשרם", הוסיף.

"בהזדמנות זו אוסיף, שגם לא אהבתי (בלשון המעטה) את התייחסותו המקלה של הרב אלי סדן, כמו גם של רבנים אחרים, בנושאים של טוהר מידות בהתנהלות ראש הממשלה. הנכם מוזמנים ורצויים בכל עת בצל קורתי על מנת ללבן יחדיו את האתגרים העומדים בפנינו להביא לאחדות ישראל ולחיזוק היכולת ההדדית של המגזרים השונים בחברה, לקבלה והכלה הדדית. ואסיים בברכת, 'תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם, שנאמר וכל בנייך לימודי ה' ורב שלום בנייך'", חתם יעלון.