טראמפ הדיח את מזכיר המדינה

נשיא ארה"ב החליט להחליף את רקס טילרסון בראש ה-CIA מייק פומפאו. בעקבות החילופים, לראשונה תעמוד אשה בראש גוף הביון האמריקני.

ניצן קידר , כ"ו באדר תשע"ח

טילרסון וטראמפ
טילרסון וטראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הדיח היום (שלישי) את מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון מתפקידו, אחרי קצת יותר משנה של כהונה.

טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי את טילרסון יחליף ראש ה-CIA מייק פומפאו. "מייק יעשה עבודה נהדרת", כתב הנשיא האמריקני והוסיף, "תודה לרקס טילרסון על שירותו למען ארה"ב".

חילופי הגברי יובילו גם לרווח נשי: טראמפ הודיע כי ג'ינה האספל, תמונה במקום פומפאו כראש סוכנות הביון CIA, ותהיה האשה הראשונה שתכהן בתפקיד.

נזכיר כי כבר בחודש אוקטובר דיווחה התקשורת האמריקנית כי טראמפ מעוניין לפטר את טילרסון ואף נקבה בפומפאו כמועמד להחליפו.

בעצת ראש סגל הבית הלבן, ג'ון קלי, החליט טראמפ להימנע מהמהלך אז, לאחר שקלי אמר לו ששינויים ברמת השרים הבכירים, יערערו את יציבות שלטונו.

כלי התקשורת דיווחו כי היחסים בין טראמפ לטילרסון הגיעו לנקודת מחלוקת שאי אפשר לחזור ממנה.

רשת NBC אף דיווחה שטילרסון היה על סוף התפטרות מתפקידו במהלך הקיץ האחרון בעקבות עימותים חוזרים ונשנים עם טראמפ ובכירים נוספים בבית הלבן, וכי בשיא העימות כינה שר החוץ האמריקאי את טראמפ "אידיוט".

טילרסון אמר בתגובה באותה תקופה כי מדובר ב"שמועות חסרות בסיס, מעולם לא חשבתי לעזוב את משרתי". הוא טען כי יש מי שמנסים לסכסך בינו לבין הנשיא, אך לא הסתיר שקיימים בין השניים חילוקי דעות.

נציין שפומפיאו, בניגוד מוחלט לטילרסון, נחשב לאורך שנים כמתנגד מושבע להסכם הגרעין עם איראן - והדבר יכול להעיד על הכוונות של הנשיא בנושא זה לעתיד.