פולין: מוזיאון יהודי נגד הפוליטיקאית

מועמדת לשעבר לנשיאות דורשת מהמוזיאון להסיר צילום של ציוץ שלה מתערוכה על אנטישמיות, ומאיימת בתביעה.

גיא כהן , כ"ו באדר תשע"ח

פולין
פולין
צילום: רויטרס

המלחמה סביב "חוק השואה" של פולין הובילה למצב שבו מועמדת לשעבר לנשיאות דורשת מ"מוזיאון לתולדות היהודים הפולניים" להסיר צילום של ציוץ שלה מתערוכה על אנטישמיות. הציוץ הובא כדוגמה לאנטישמיות המודרנית.

המדובר בציוץ שהעלתה אוגורק בחודש יולי 2016, בו התייחסה לסנאטור הפולני היהודי מארק בורובסקי. היא לא הזכירה את היותו יהודי באופן ישיר, אך רמזה לכך, כאשר שאלה אם ייתכן ששמו המקורי היה "ברמן" – שם המזוהה כיהודי.

הפוליטיקאית, מגדלנה אוגורק, צייצה אתמול (שני) שההחלטה להציג את צילום הציוץ שלה בתערוכה הינה "עוד ביטוי לתעמולה פוליטית דכאנית". לדבריה, אם המוזיאון לא יתנצל על הכנסת הציוץ שלה לתערוכה, היא תדרוש פיצוי בבית המשפט.

אך כך הוסיפה שהיא תתרום את הפיצוי ל"מוזיאון החיילים המקוללים", המתמקד בזכרן של תנועות ההתנגדות האנטי-רוסיות והאנטי-קומוניסטיות שנוצרו בשלבים המאוחרים של מלחמת העולם השנייה.

אוגורק כתבה, במכתב למנהל המוזיאון לתולדות יהודי פולין, כי ביקרה במוזיאון זה עוד לפני שנפתח לציבור הרחב, ואף חזרה אליו מספר פעמים, עם בתה. "היום הילדה שלי היא בת יותר מ-12 שנים. אני גאה לומר שהודות לי, היא פולנית צעירה, פטריוטית, שיש לה הרבה חיבה לעם היהודי".

"איש אינו רשאי להשתיק שאלותיה של היסטוריונית ועתונאית", מחתה.