הדרך להרגיע את תקופת טרום-פסח

הימים שלפני פסח נחשבים ללחוצים ביותר בלוח השנה. האם אפשר לשנות אווירה? איך לתמרן בין משימות הניקיון והקניות להעסקת הילדים?

שמעון כהן , כ"ו באדר תשע"ח

להרגיע
להרגיע
צילום: iStockטוען....

פסח כבר ממש מתקרב ואתו ההכנות, הניקיונות וגם לא מעט לחץ שאופף את הבתים של כולנו.

איך מתמודדים והופכים את התקופה הזו לנינוחה יותר? ד"ר ניצה דורי, ראש החוג לגיל הרך במכללה לחינוך שאנן בחיפה, מתייחסת לסוגיה.

"גם בתקופה הלחוצה של לפני פסח אפשר להפעיל כמה פתרונות יצירתיים בהכנות בנקיונות ובקניות" היא אומרת ומעלה הצעות לאופן גיוסם של הילדים לניקיונות הקטנים ולסידור החדר שלהם: "כשאומרים להם לנקות את החדר שלהם הם לא ששים, אבל אם מוסיפים מטרה נוספת ואומרים שכל מה שלא צריכים נתרום לנזקקים, ומסבירים להם מה זה נזקקים, המוטיבציה תהיה הרבה יותר גדולה לארגן את החדר".

"מאוד חשוב לשוחח עם הילדים על משמעות החג, כי למורות ולגננות אין בשבועיים שחלפו מפורים זמן לשוחח על מטרות החג ומשמעויות יציאת מצרים. לכן כדאי לעשות הפסקה בלחץ המטורף שנמצאים בו, ולשבת עם ההגדה, עוד לפני ליל הסדר, להסביר להם מה זה הספר הזה, לראות את האיורים השונים בכל הגדה, לדבר על הפיוטים המיוחדים והמשמעויות כי בלל הסדר עושים את זה ברוטינה ולא מתעכבים על הדברים".

עוד מוסיפה ד"ר דורי ומזכירה כי "ילדים מאוד אוהבים לעזור לנו במה שקשור למטבח. רוב הילדים אוהבים בישול ואפייה", וגם בכך אפשר לשלב אותם. בנוסף "ילדים אוהבים להשתתף בקניות" וניתן לשתף אותם גם בכך, אך לא לפני שעוד בבית נקבעים חוקים של מה מותר לקנות ומה אפשר להוסיף לעגלה.

הצעה נוספת שמציגה דורי היא התמקדות מוקדמת בהיכרות עם דמותו של אליהו הנביא: "הדמות של אליהו הנביא מרתקת ילדים. אפשר לבנות את הפרופיל של אליהו הנביא כפי שהדמות מצטיירת בסיפורים השונים, כך לא מדובר בדמות מסתורית שבאה לטעום מהיין וללכת".

"אפשר לשלוח את הילדים לקטוף חרציות וסביונים לקשט את שולחן החג, אפשר להכין מעין יומן מסע מהיום הראשון של חופשת פסח ועד ליל הסדר, לרשות בו איך ובמה התקדמנו מבחינת העבודות ומבחינת הזמן של הביחד. את היומן נקרא במהלך החג".

בגילאים מעט בוגרים יותר ניתן "לתת לילד בגיל היסודי לתכנן טיול במסלול מסוים. הוא יהיה האחראי על הקטע הזה בטיול המשפחתי. זו משימה שיכולה למלא לו כמה שעות. מילדים קטנים יותר אפשר לבקש לקשט שלטי 'חמץ' ו'כשר לפסח' או להכין שלטי מקומות לסועדים ולקשט אותם".

ומאיפה מוצאים את כל הזמן הפנוי להעסקת הילדים בסד הזמנים הלחוץ של טרום פסח? ד"ר דורי קובעת כי "הכל עניין של סדרי עדיפויות. צריך לדעת שיש זמן שבו מתנתקים מהלחץ האינטרנטי. הלחץ של ההורים נובע מכך שהם מרגישים שצריכים להיות און-ליין בכל קבוצות הווטסאפ והמידע הכי עדכני. כשהם יידעו להרפות יהיה הרבה יותר רגועים והרבה פחות בלחץ עם עצמם ועם הילדים שלהם".