גרינבלט: "להחזיר את גופות החיילים"

השליח האמריקני אירח בבית הלבן ועידה על המצב בעזה ודרש להשיב את הגופות לישראל. "כמו שדואגים לאזרחים, גם זה עניין הומניטרי".

ניצן קידר , כ"ו באדר תשע"ח

חרפה. ג'ייסון גרינבלט
חרפה. ג'ייסון גרינבלט
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בבית הלבן נערכה היום (שלישי) ועידה מיוחדת אותה יזם השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, שמטרתה לקדם פתרונות למצב ההומניטרי בעזה.

בועידה נטלו חלק לצד ישראל שיוצגה על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, גם מדינות אירופיות ומדינות ערבית כמו בחריין, מצרים, ירדן וקטאר.

גרינבלט הזכיר בנאומו את ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני בעזה הבוקר וציין כי "תמיד יהיו סיכונים הכרוכים במאמץ לדאוג לאזרחים. אבל הסיכונים מצדיקים את התועלות שיתקבלו מעבודתנו".

הוא סיפר כי "ראש הממשלה הפלסטיני היה בעזה כדי לחנוך מפעל לטיפול בשפכים שחלק מכם, תורמים בינלאומיים, מימנו על מנת לשפר את בריאות תושבי עזה".

לדברי גרינבלט האירוע הוכיח שחמאס "אינו כשיר" כלשונו, לשלוט בעזה. "הרשות הפלסטינית לא צריכה להירתע מלהיכנס לעזה ולפעול, והקהילה הבינלאומית צריכה לגבות אותה".

השליח האמריקני ציין את העובדה שהרשות הפלסטינית בחרה להחרים את האירוע, בשל זעמה על ארה"ב מאז ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מצטערים על כך שהרשות הפלסטינית איננה כאן היום. מה שאנחנו עוסקים בו הוא לא עניין פוליטי, אלא בעיה הנוגעת לבריאות ולאושר של תושבי עזה ומשפיעה על הפלסטינים, הישראלים והמצרים".

בוועידה יציג גרינבלט סדרת מיזמים לפלסטינים שמטרתן לשפר את רמת החיים בעזה, בשיתוף פעולה של כל המדינות המשתתפות בכנס. "כל מה שאנחנו עושים צריך להיעשות באופן שיבטיח שלא נסכן את ביטחון ישראל או מצרים - ושלא נעצים את חמאס שהוא האחראי לסבל של תושבי עזה".

"חוסר מעש", הוסיף גרינבלט, "לא גורם רק סבל הומניטרי, אלא יוצר אתגרים בטחוניים חדשים לישראל ולמצרים ומקטין את הסיכוי לשלום בין ישראל והפלסטינים".

הוא קרא לנציגי המדינות שהגיעו לכינוס לבוא ולסייר בעזה, לא רק כדי להבין את המצב ההומניטרי. "ראיתי שם את מנהרות הטרור שבנתה חמאס ואת שרידי הרקטות ששימשו לרצח ישראלים - כולם נבנו בכספי הקהילה הבינלאומית, הרשות הפלסטינית ואנשי עזה. חיוני לסייר באזורים אלה ולהיפגש עם האנשים האלה כדי להבין את המצב המורכב והטרגי הזה".

גרינבלט הפתיע את הנוכחים כשהוסיף, "כשמדברים על עזה צריך להעלות עניין הומניטרי חשוב נוסף. חמאס חייב להשיב את גופות חיילי צה"ל שלקח בשבי ואת האזרחים הישראלים השבויים. אני מקווה שאוכל לסמוך על כולכם שתעבדו איתי גם לפתרון הבעיה ההומניטרית המשמעותית הזאת".