חוק הגיוס אושר בקריאה טרומית

מתווה הפשרה הקואליציונית החל להתממש בדחיית שבע הצעות חוק לפיזור הכנסת ובאישורו של חוק הגיוס בקריאה טרומית ברוב גדול.

ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ח

החוק אושר. ח"כ בן צור
החוק אושר. ח"כ בן צור
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור אושר הערב (שלישי) במליאת הכנסת בקריאה טרומית ברוב של 59 תומכים מול 38 מתנגדים.

בהתאם למתווה הפשרה שהושג הערב בין כל סיעות הקואליציה, חברי סיעת ישראל ביתנו התנגדו לחוק, כולל השרה סופה לנדבר.

ח"כ בן צור אמר בדיון, "אומתנו אינה ככל האומות, אצל עם ישראל קודם נולדה התרבות ורק לאחר מיכן הארץ שהיא חלק קטן, גם אם חשוב, ממכלול גדול יותר. ואני שואל אתכם מי שמר על המכלול? האם לא לומדי התורה? האם מישהו היה יודע מה הקשר של העם היהודי לישראל? מה הסיכוי שכל יהודי קצוות התבל היו מתכנסים דווקא לכאן? ואחרי כל זה יש מי שמעז לשאול למה לומדי התורה לא משרתים את המדינה".

לדבריו, "אין אף אחד מיושבי הבית הזה שיכול להכחיש שלומדי התורה הם אלה שהביאונו עד הלום, בלי לומדי התורה לא היינו כאן היום. זה החוק הכי צודק הגיוני ומתבקש."

שרת המשפטים איילת שקד השיבה בשם הממשלה: "יש תהליך טבעי שהתחיל בעשר השנים האחרונות שהתחיל ב- 300 מתגייסים וכרגע עומד על 3000. אני שמחה שהושג מתווה טוב להעביר את החוק בטרומית ואחר כך ישונה בהסכמת החברות בקואליציה כך שהוא גם יהיה חוקתי וגם יעמוד במחנים שונים, ויתואם עם משרד הביטחון".

לדבריה, "אף אחד לא חושב שגיוס בכפייה יוביל לגיוס המוני. הצבא לא רוצה עשרות אלפי חרדים שיתגייסו עכשיו. צריך לעשות את התהליך הזה בהרבה שכל, הבנה וכבוד הדדי. אם נעשה את זה בהידברות אני בטוחה שנצליח."

ח"כ יאיר לפיד השיב לח"כ בן צור ותקף את ההצעה, "אני אגיד לך איפה היו לומדי התורה בלי צה"ל, הם היו מתים. כי בלי צה"ל אי אפשר היה לקיים את מדינת ישראל. אני לא זוכר שכתוב בתורה שאפשר לשלוח אחרים להיהרג בשבילך. הכניעה המחפירה של הליכוד ושל הבית היהודי, על מי אתם עובדים? פחדנים, מקריבים את חיילי צה"ל בשביל האינטרס הפוליטי הצר שלכם. ממתי ללמוד תורה סותר לשרת את המולדת? תתביישו לכם".

זמן קצר לפני אישור חוק הגיוס במליאה דחתה מליאת הכנסת שבע הצעות חוק לפיזור הכנסת שהגישו סיעות האופוזיציה השונות.