גדעון סער:
להחיל ריבונות על היישובים הישראלים

השר לשעבר נפגש עם ראשי מועצת יש"ע. "למערכת היחסים הקרובה של נתניהו וטראמפ יש ערך גדול מאוד. היה לזה משקל בהעברת השגרירות לי-ם".

עדו בן פורת , כ"ז באדר תשע"ח

סער עם ראשי מועצת יש"ע
סער עם ראשי מועצת יש"ע
צילום: מועצת יש"ע

השר לשעבר גדעון סער נפגש היום (רביעי) עם הנהגת מועצת יש"ע, לדיון על חזון להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון.

המפגש נערך במהלך יום דיונים ארוך שנועד לבנות את חזון ההתיישבות לשנים הבאות בהובלת יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני, והשתתפו בו ראשי הרשויות ביהודה שומרון ובקעת הירדן וכן הנהלת מועצת יש"ע.

סער פרש בפני המשתתפים את התמורות שחלו בשנים האחרונות במזרח התיכון ובממשל בארה"ב, כפי שהוא רואן אותן. "מדינות רודניות במרחב שלנו מתפרקות והעולם מבין שאסור לתת לארגוני טרור לשלוט על שטח. אין סיבה להקים מדינה ערבית קטנה נוספת באזור שלנו, והסכסוך הישראלי פלסטיני הוא לא הנושא המרכזי במזרח התיכון".

"היום למערכת היחסים הקרובה של נתניהו עם הנשיא טראמפ יש ערך גדול מאוד. היה לזה משקל בהעברת השגרירות לירושלים", סיפר סער.

"המצב היום שונה מאוד. אני מאמין שיש לנו חלון הזדמנויות שמאפשר לעצב מדיניות. במקום לעסוק במאבקים קטנים, עכשיו צריך לפעול על המהלך שיטפל בכל הבעיות יחד – החלת ריבונות על הישובים. החלטת מרכז הליכוד בחודש דצמבר להחלת ריבונות על מרחבי ההתיישבות היא נכונה''.

לדברי סער, ביהודה ושומרון גרים כחצי מליון אזרחי מדינת ישראל ''ויש לנו אחריות כלפיהם, לתת להם זכויות כמו כל אזרח אחר. לאחר חמישים שנות התיישבות צריך לעשות זאת. בשלב זה נכלול רק את מרחבי ההתיישבות. מהלך זה יקבל הסכמה רחבה של החברה הישראלית ואם נדע להציג את הדברים באופן נכון, נקבל גם הבנה בקרב ידידינו בעולם".

"כמו שממשלת אשכול החלה ריבונות על ירושלים, וממשלת בגין על הגולן, כך נכון שיהיה עכשיו. אפשר לעשות היסטוריה ורצוי שזה יהיה מהלך ממשלתי כמו אצל אשכול ובגין", הדגיש בכיר הליכוד.