טראמפ הבטיח - ומקיים

נשיא ארה"ב סייר בגבול עם מקסיקו והצטלם ליד דגמים שונים של חומת הגבול שהבטיח לבנות.

גיא כהן , כ"ז באדר תשע"ח

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סייר אתמול (שלישי) בגבול הדרומי של מדינת קליפורניה, והצטלם ליד דגמים שונים של קיר הגבול שהוא מתכוון להקים לאורך גבולה של ארה"ב עם מקסיקו.

הממשל יצטרך לבחור בין העיצובים השונים המוצעים. טראמפ אמר שהוא נוטה להעדיף עיצוב שחלקו התחתון יאפשר לראות מה שנעשה מעבר לקיר, וחלק עליון שעשוי לשלב בטון ופלדה.

הוא הוסיף שחלקו העליון של הקיר צריך להיות מעוגל בצורה שתקשה לעבור אותו, כי האנשים שמנסים לעבור את הגבול הם "כמו מטפסי הרים מקצועיים".

טראמפ עמד לצד מפקד סיירי הגבול המקומיים, והראה צילום אווירי של המקום בו נראה מעבר חופשי של מסתננים, לפני הקמתו של קיר הגבול הזמני במקום. הקיר הזה עוצר 95% מהמסתננים, אמר טראמפ, בהסתמך על דברי מפקד הסיירים, והקיר המוצלח יותר שעתיד להיבנות יעצור 99% מהם.

קיר הגבול בסן דייגו הוקם מעודפי לוחות מתכת של הצבא האמריקני בשנות ה-90. זאת, לאחר שמספרים עצומים של בני אדם חצו את הגבול באין מפריע במשך שנים. ב-1986 בלבד נעצרו יותר מ-600,000 בני אדם כשניסו לעבור לתוך ארה"ב.

אורך הגבול של ארה"ב ומקסיקו הוא יותר מ-3,000 ק"מ. לאורך פחות משליש ממנו קיים כיום גידור. טראמפ הבטיח שוב ושוב בזמן מסע הבחירות שלו כי יבנה "חומה ענקית ויפהפיה" לאורך הגבול וכי מקסיקו תשלם עבורה. לגבי החלק השני של ההבטחה יש ספק, והמימון לחומה תלוי בהסכמות עם המפלגה הדמוקרטית.