'נחל' חדש נולד
מפגע ביוב קשה ליד כביש חוצה-בנימין

ביוב מכפרים ערבים באזור ביר זית זורם לוואדי וגורם לזיהום קשה וסכנות תברואה. בתנועת רגבים דורשים מהרשויות להשיב את המצב לקדמותו.

עדו בן פורת , כ"ז באדר תשע"ח

מפגע קטלני
מפגע קטלני
צילום: רגבים

כל מי שנוסע על כביש 465 – כביש חוצה בנימין, סמוך לעיר רוואבי וליישוב עטרת, לא יכול להתעלם מריח הביוב החריף שאופף את הסביבה.

במשך תקופה ממושכת ובאין מפריע, זורם במרחק מטרים ספורים מהכביש נחל של ביוב גולמי, הנשפך היישר לוואדי חמאם הסמוך.

מקור הביוב הינו באחד או יותר מהיישובים הערבים הסמוכים לכביש: הכפרים יברוד וג'יפנא או העיירה ביר זית בה פועלת גם אוניברסיטה גדולה בה לומדים כ-15,000 סטודנטים.

הביוב זורם לאורך נתיב של מספר קילומטרים בהם נוצרים מפגעים רבים ומגוונים של ריח, יתושים, זיהום סביבתי קשה ובעיות תברואתיות נוספות.

תנועת רגבים הוציאה פניה דחופה לשר הבטחון ליברמן, לשר להגנת הסביבה זאב אלקין, ולגורמי המנהל האזרחי, בדרישה לטפל בבעיה החמורה.

"עצוב שאנו מוצאים את עצמנו שוב ושוב כמעט לבד במקרים מעין אלה, שעה שארגונים העוסקים בזכויות אדם ובאיכות סביבה מתעלמים ממפגע זה ודומים אליו, כי זה לא נח להם מבחינה פוליטית", אומר ישי חמו, רכז הפעילות של תנועת רגבים ביו"ש.

"אנו דורשים מהרשויות לדאוג להשבת המצב לקדמותו ולשיקום המרחב, וגם לנקוט באמצעים פליליים כנגד האחראים על הזיהום ולחייב אותם בכיסוי עלות שיקום המקום".