בשבע מהדורה דיגיטלית

להקים גופי כשרות נוספים

במקום התגובה האוטומטית נגד המהלך של צוהר, מוטב היה להצטרף אל המהלך ולהציל את הכשרות מהדימוי השלילי שלה בקרב הציבור. דעה

תני פרנק , כ"ח באדר תשע"ח

תני פרנק
תני פרנק
צילום: חזקי ברוך

הדבר הראשון שהיה ברור ברגע ההכרזה של ארגון רבני צהר על פתיחת מערך כשרות חדש, הוא שבעוד רגעים מספר יגיעו תגובות אוטומטיות מצד גורמים חרדים-לאומיים.

התגובות הפבלוביות כללו בעיקר התנגדות למהלך שכל כולו נועד להגדיל ולהגביר כשרות בישראל. זאת בשם ההגנה על הרבנות הראשית, מוסד שאזרחי ישראל לא מביעים בו אמון ושבחסותו מתנהל בשנים האחרונות חילול השם במערך הכשרות: פרוטקשן, נהלים שרירותיים ומחמירים, ניגודי עניינים בהעסקת המשגיחים, מינויי קרובים ומקורבים ומשגיחים רבים שלא באמת נוכחים במקום העסק.

והנה כעת מצאו להם כמה פוליטיקאים הזדמנות נוספת להתנגחות במהלך הראוי לשבח של צהר: ההתנגדות של הארגון להצעת החוק של ח"כ סמוטריץ' להאחדת נהלים במערך הכשרות. לכאורה, הצעה טובה עם עיקרון יסודי חיוני: יש גרעין של אמת בכך שיש יתרון לנוהלי בסיס מוסכמים, שמעליהם ניתן להוסיף חומרות. רק שח"כ סמוטריץ' שוכח לעדכן אתכם בפרט אחד וחשוב בהצעתו: הוא מבקש לתת את הסמכות לקביעת הנהלים באופן בלעדי למועצת הרבנות הראשית, והיא תוכל אף לשלול מרבני ערים את הסמכות לתת תעודות הכשר אם לא יעמדו בכללים אלה. מה שנקרא, לתת לחתול לשמור על השמנת. מועצת הרבנות הראשית היא גוף שבחלקו הגדול מורכב מקרובים ומקורבים, אחים של, מחותנים ועוד.

צריך לזכור שהאחדת נהלים כשלעצמה היא לא מטרה ולא תכלית. היעד הראוי הוא כשרות איכותית ושקופה. אנו בתנועת נאמני תורה ועבודה מקדמים מזה שנים אחדות הצעת חוק לשינוי מקיף במערך הכשרות, שלא מסתכם בהאחדת נהלים בלבד ומציע להפוך את הרבנות מגוף נותן שירות לרגולטור. גורם מוסמך ברבנות ינפיק רישיונות לתאגידי כשרות והם יבצעו את מתן שירותי ההשגחה בשקיפות מלאה. הדבר יביא להסדרת פיקוח על הבד"צים, להעסקת המשגיחים על ידי התאגידים באופן שיפתור את ניגוד העניינים בין משגיח למושגח, ליצירת תחרות בכשרות, והכי חשוב - לשיפור איכות הכשרות לצרכן. במסגרת ההצעה הזאת גופים כמו צהר יוכלו להיכנס למערך הכשרות בדלת הראשית.

המציאות היא שסוף סוף קם ארגון רציני שיש לו קבלות רבות בתחום שירותי הדת, והחליט לעשות מעשה ולפעול למען הכשרות. כל מי שמתנגד למהלך שנועד להגברת כשרות בישראל על מזבח קדושת הממסד שבפעולותיו מביא לחילול השם סיטוני, ראוי לו שישקול צעדיו מחדש. המהלך המתבקש והלא אוטומטי הוא תמיכה ואף הצטרפות לפעולה של צהר. זאת באמצעות הקמת גופי כשרות איכותיים רבים נוספים, מחמירים או מקלים, שיצילו את הכשרות ואת הדימוי השלילי שלה בקרב הציבור.

הכותב הוא ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה