בשבע מהדורה דיגיטלית

טוב לנתניהו, טוב ליהודים

המשך שלטונם של נתניהו ושל הקואליציה הנוכחית הם לא עניין אישי אלא אינטרס לאומי של ישראל

עמנואל שילה , כ"ח באדר תשע"ח | עודכן: 07:39

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

1

מדוע רצה נתניהו לפרק את קואליציית הימין וללכת לבחירות? האם הוא התכוון להקריב את טובת המדינה והמחנה הלאומי על מזבח טובתו האישית?

ובכן, הדברים לא פשוטים כלל. הסיכוי לבחירות-בזק שמהן תצא מפלגתו עם מספר מנדטים רב יותר או לפחות זהה לשלושים שיש לה היום, אכן קסם לנתניהו גם בהקשר של ההליכים המשפטיים נגדו. יש להניח שליועץ המשפטי לממשלה יהיה קל יותר להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה שקיבל את אמון הציבור לפני יותר משלוש שנים, ובטרם נודע דבר החשדות הפליליים נגדו. אם הציבור יחזור ויעניק לנתניהו את המנדט גם כעת, לאחר הסאגה הארוכה של החקירות והפרסומים התקשורתיים, ייתכן שהיד של מנדלבליט תרעד לפני שיעז לחתום על כתב אישום שאין בו ראיות חותכות ברמה מאוד גבוהה של ודאות.

וגם אם מנדלבליט יחליט בכל מקרה להגיש כתב אישום, ניצחון נוסף של נתניהו בבחירות טרם העמדתו לדין עשוי להשפיע על עמדת השופטים במשפטו. אם יצליח נתניהו לשרוד פוליטית ולנהל את משפטו תוך שהוא ממשיך לכהן כראש ממשלה, הדבר עשוי להשפיע על שופטיו. הם יזדקקו לראיות בעלות משקל מכריע לפני שיעזו להרשיע ולשלוח לכלא ראש ממשלה שנהנה מתמיכה ציבורית רחבה.

2

אז כן, הקדמת הבחירות הייתה עשויה להועיל לנתניהו במאבק המאוד קריטי על חפותו, על שמו הטוב, על עתידו ועתיד משפחתו, על חירותו, ולבסוף – גם על הישרדותו הפוליטית. אבל מה שטוב לנתניהו אישית, לא בהכרח שאיננו טוב גם למדינה או לקואליציית הימין. שהרי אם לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט על הגשת כתב אישום ממילא הקואליציה תתפרק, אז באמת אולי עדיף שתתפרק כבר עכשיו, ותחזור עם מנדט מחודש לאחר בחירות מהירות. אם כחלון ובנט ממילא מתכוונים לפרק את הקואליציה מיד עם החלטת היועמ"ש על הגשת כתב אישום, אז מה כבר ההבדל הגדול אם הבחירות יוקדמו ליוני או לאזור דצמבר? האם לא מוטב שמפלגת השלטון הלאומית, הליכוד, תצא לבחירות בזמן שסיכוייה לנצח את לפיד והשמאל ולשמר את שלטון הימין טובים יותר, ולא לאחר הפגיעה האלקטורלית שהיא עלולה לספוג כשיוחלט על הגשת כתב אישום נגד העומד בראשה? כשמסתכלים על זה כך אז אדרבה, ייתכן שדווקא פירוק הקואליציה כעת והליכה לבחירות ביוני היו מחזקים את הסיכויים להמשך שלטונה של הקואליציה הנוכחית בשנים הבאות. דווקא דחיית הבחירות עד לאחר החלטת היועמ"ש עלולה להביא לעלייתו של לפיד.

3

באשר לטובת המדינה, אם נתניהו סבור שמה שטוב לנתניהו טוב ליהודים, קשה לגנות אותו על כך. אם האלטרנטיבה היא לפיד או גבאי, אין צורך להאריך בהסברים מדוע המשך שרידותו של נתניהו הוא לטובת המדינה. אבל גם אם יבוא המחליף מתוך הליכוד, קשה להאשים את נתניהו ביהירות אם הוא סבור שכישוריו, ניסיונו, מעמדו והישגיו מאפילים על כל מועמד אחר. גם הדיבורים על בנט כראש ממשלה אלטרנטיבי רחוקים מלשכנע. כדי להרכיב ממשלה בראשותו יזדקק הבית היהודי לשלושים מנדטים לפחות. כרגע יש לבנט בסקרים ביום טוב במיוחד מחצית מהמספר הזה. ביד יש לו שמונה מנדטים בלבד. אז נכון שביום שלאחר נתניהו יימצא מי שיימצא למלא את מקומו. אין אדם שאין לו תחליף, ואולי עוד נגלה שמחליפו של נתניהו יעלה עליו. בכלל, לנתניהו יש גם מגרעות גדולות כשם שיש לו מעלות גדולות, ובשנות כהונתו הוא צבר גם מחדלים ושגיאות ולא רק הצלחות והישגים. אבל כרגע, אלמלא הצל המעיב של החקירות, הוא המועמד המוביל להמשיך להנהיג את המדינה, שאיש אינו מתקרב לרמת התמיכה שהוא נהנה ממנה.

על סדר יומו של ראש ממשלת ישראל יעמדו בתקופה הקרובה סוגיות קריטיות, כמו המצב בחזית הצפון הסורית-לבנונית או ההזדמנות שנפתחת בימים אלו לשיפור המצב האסטרטגי מול איראן והגברת הלחץ האמריקני עליה בנושא הגרעין ובכלל. מערכת היחסים המצוינת שנבנתה בין נתניהו לדונלד טראמפ יכולה להניב עוד שלל הישגים חשובים בנוסף להכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות אליה. אז כן, אם נתניהו אומר לעצמו שהישרדותו הפוליטית והמשך שלטונו הם לא רק אינטרס פרטי שלו אלא אינטרס לאומי של מדינת ישראל, קשה לגנות אותו על כך או להאשים אותו בנרקיסיזם.

4

למרות כל זאת, אפשר גם להבין מדוע ראשי הבית היהודי ניהלו מאבק עיקש ומוצלח נגד פירוק הקואליציה והקדמת הבחירות.

על פי הסקרים, הבית היהודי אמורה אומנם להרוויח מבחירות חדשות ולהגדיל את כוחה בכמה מנדטים. אבל סקרים הם רק סקרים, ומספר המנדטים שלך אינו חזות הכול. מידת ההשפעה הפוליטית נגזרת מהרכב הקואליציה לא פחות משהיא מושפעת ממספר הח"כים שיש לך. בקואליציה הנוכחית, בנט ושקד וחבריהם נמצאים בעמדה מצוינת. הם מחזיקים בשני תיקים מרכזיים, החינוך והמשפטים, שמאפשרים להם לקדם נושאים חשובים ביותר. בנוסף לכך, שניהם מכהנים כחברים בקבינט המדיני-ביטחוני, ושקד אף מחזיקה בתפקיד יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה. במצבים קריטיים יכולה המפלגה לאיים בהפלת הממשלה, כי בלי הח"כים שלה אין לקואליציה רוב פרלמנטרי.

אף אחד לא מבטיח שבקואליציה הבאה הבית היהודי תזכה למעמד דומה. ייתכן בהחלט שכוחה ייחלש והיא תהפוך לשותפה קואליציונית זוטרה. בשתי הפעמים האחרונות שבהן נתניהו הקים קואליציה, הצירוף של הבית היהודי לממשלה נכפה עליו. הוא התכוון להשאיר את בנט וחבריו בחוץ, או לכל היותר לשלב אותם כחברי קואליציה קטנים, כנועים ומושפלים.

לבית היהודי הייתה השפעה קריטית על מהלכים חשובים כמו מניעת שחרור מחבלים, הרס המנהרות בעזה, פיתוח ההתיישבות ביו"ש, חקיקת חוק ההסדרה, מינוי שופטים שמרנים והובלת שינויים במערכת המשפט. אז אם בנט וחבריו סבורים שהשותפות הבכירה שלהם בקואליציה היא אינטרס לאומי עליון, גם אותם קשה להאשים ביהירות ובנרקיסיזם. והאשמה במערכת היחסים העכורה בין שתי המפלגות השותפות מונחת בעיקר לפתחו של נתניהו, למרות שגם בנט מצידו היה יכול לעשות יותר כדי לשפר את המצב.

5

לאור כל מה שכתבנו עד כה, האם יש להצטער על כך שהבחירות לא הוקדמו? לא בהכרח. כי נתניהו לא יכול להרכיב ממשלה לבד, וכמה משותפותיו הקואליציוניות נמצאות במצב רגיש בסקרים, על סף אחוז החסימה. נתניהו היה עלול לגלות שהליכוד ניצח בגדול, אבל הוא מתקשה להרכיב קואליציה בלי לפיד משום שש"ס וליברמן לא עברו את אחוז החסימה. לכן בהקדמת הבחירות היה טמון לא רק סיכוי אלא גם סיכון לא מבוטל.

אז מה כן כדאי שיקרה? כדאי שהקואליציה הזאת תמשיך לכהן עד סוף הקדנציה. גם אם היועמ"ש יגיש כתב אישום חמור, וגם אם נתניהו יצטרך לנהל את המדינה ובמקביל לשבת על ספסל הנאשמים. אם זה יקרה זה יהיה ביזיון, אבל נתינת יד להפיכה שלטונית באמצעים משפטיים היא ביזיון גדול יותר.

הגשת כתב אישום איננה מחייבת את פירוק הקואליציה. על פי החוק, ראש הממשלה יכול להמשיך לכהן עד שיורשע בהרשעה חלוטה, כלומר עד שיורשע גם בערכאות הערעור. ועל פי המוסר והצדק, חזקת החפות איננה מתבטלת בגלל הגשת כתב אישום. היועץ המשפטי איננו שופט, והחלטתו אם להגיש כתב אישום ניתנת תחת מסך ערפל מסוים. הוא לא יכול להעריך את מידת מהימנותם של העדים, משום שהוא לא שומע את עדותם והם אינם נחקרים בפניו בחקירה נגדית על ידי עורכי הדין של הנאשמים.

נתניהו איננו אולמרט. אולמרט היה צריך להתפטר לא משום שהוגש נגדו כתב אישום, אלא משום שאיבד את תמיכת הציבור כבר בתחילת הקדנציה שלו בגלל הניהול הכושל של מלחמת לבנון השנייה. כל עוד נתניהו מנהל את המדינה היטב ונהנה מתמיכת הציבור, וכל עוד לא הורשע בדין – הממשלה הזאת והקואליציה הזאת יכולות וצריכות להמשיך לכהן.

נפתלי בנט כבר עשה צעד ראשון בכיוון הזה כשהודיע השבוע שבכוונתו להישאר בקואליציה לפחות עד לאחר השימוע שייערך לנתניהו אם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום.

לתגובות: eshilo777@gmail.com