בג''ץ עצר את גירוש המסתננים

בג"ץ הוציא צו מניעה זמני לגירוש מסתננים מישראל למדינות באפריקה - עד שתתקבל הכרעה בעתירות השמאל המבקשות לעצור את המתווה כולו.

ערוץ 7 , כ"ח באדר תשע"ח

מסתננים מאפריקה
מסתננים מאפריקה
צילום: סבי ברנס, פלאש 90

שופטי בג"ץ הוציאו היום (חמישי) צו מניעה זמני שמונע גירוש מסתננים מישראל למדינות שלישיות באפריקה, בניגוד לרצונם.

הצו הוצא בעקבות שתי עתירות של ארגוני שמאל נגד תוכנית הגירוש. עד להודעה חדשה לא ניתן יהיה לגרש מסתננים בכפייה.

בג''ץ הדגיש כי מדובר בצו זמני, וציין כי מסתננן שמעוניין לעבור למדינה שלישית מרצונו יוכל לעשות זאת בלא מניעה.

העותרים נגד תוכנית הגירוש טוענים כי לפי ההסכם ישראל תשלם לרואנדה מיליוני דולרים, בעוד במדינה האפריקאית מכחישים שקיים הסכם לקליטת מסתננים מישראל.

"מדובר בהסכם חריג שאינו מוכר בתולדות מדינת ישראל, שלדעת העותרים מהווה כתם מוסרי שלא יהיה ניתן להסירו לעולם", כתבו העותרים וטענו גם כי ההסכם חייב להיות מאושר על ידי הכנסת, כי ''היא הגוף המוסמך בדמוקרטיה הישראלית לקבל החלטות גורליות מסוג זה".

שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד) הגיב לצו המניעה הזמני שהוציא בג''ץ ואמר כי מדובר ב''שיא הנתק בין שופטי בית המשפט העליון לאזרחי ישראל''.

שפי פז מדרום תל אביב, ממובילות המאבק נגד המסתננים, אמרה כי ''בג״ץ הכריז עלינו מלחמה. נגמרו המשחקים והתירוצים והאמתלות. במוצאי שבת כולנו מול הבית של אסתר חיות. כל מי שמגדיר את עצמו ימין. כל מי שבעד הגירוש. כל מי שקורא לעצמו חבר שלי ושל דרום תל אביב''.

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו מלווה את תושבי דרום תל אביב במאבקם לגירוש המסתננים אמר כי "שוב אנו רואים כיצד בג"ץ מעמיד את עצמו מעל נבחרי הציבור הדמוקרטיים ופועל כמועצת חכמים המחייבת ליישר קו עם גחמותיה, ממש כמו באיראן.

''מדובר בגולם שקם על יוצרו. זהו מצב שאסור לשום שוחר דמוקרטיה לקבל. יש לזכור שחוק יסוד השפיטה מתיר לבג"ץ לדון בכל נושא, אך אין בספר החוקים כולו אפילו רמז המסמיך אותו לבטל חוקים או מדיניות. לכן את בקשתו לדחות את גירוש המסתננים יש לדחות על הסף.

''לממשלת ישראל יש היום שתי ברירות. בלימת האקטיביזם השיפוטי בחקיקה, או אימוץ מדיניות זהירה של אי ציות לבג"ץ. צעד שיש לו תקדימים אפילו בארה"ב. הגיע הזמן לשים ברקס ברור לגחמותיו הקיצוניות של בג"ץ", הדגיש פלג.