ביוזמת הבית היהודי:
פגישת מו"מ ראשונה עם האיחוד הלאומי

לאחר שבבית היהודי הציעו לשריין את השר אורי אריאל, מנכ''לי המפלגות ייפגשו על מנת לגבש יחד את זהות המפלגה המאוחדת ואת סדר יומה.

ניצן קידר , כ"ח באדר תשע"ח

ניר אורבך
ניר אורבך
צילום: דוברות הבית היהודי

ביום שני הקרוב תיערך הפגישה הראשונה במשא ומתן בין מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי, לקראת הבחירות הקרובות לכנסת.

לערוץ 7 נודע כי הפגישה תיערך ביום שני בבוקר, וישתתפו בה שני מנכ''לי המפלגות שיקבעו קווים כלליים מוסכמים לאיחוד בין המפלגות.

כזכור, בתחילת השבוע שלח מנכ''ל ''הבית היהודי'' ניר אורבך מכתב למקבילו באיחוד הלאומי, אופיר סופר, עם הצעה סדורה למיזוג המפלגות.

אורבך כתב במכתבו לסופר "הבית היהודי הינה מפלגת ימין, ציונית, יהודית, המחויבת לתורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל במובן הרחב, אליו יכולים להתחבר רובו הגדול והמרכזי של הציבור במדינה. על בסיס העיקרון הזה חתמנו בשתי מערכות הבחירות האחרונות על הסכם לריצה משותפת".

אורבך ממשיך וכותב כי "אחדות המחנה היא ערך משמעותי מאד ובעל חשיבות רבה. אין כיום מקום לשתי מפלגות הפועלות כסיעה אחת. בהמשך להסכם הריצה המשותפת שנחתם בין שתי המפלגות לקראת הבחירות לכנסת ה-19, אני פונה אליך על מנת לפעול למיזוג מיידי בין המפלגות".

וכאן נכתבת המסגרת למיזוג המיוחל. "מנגנוני המפלגות יתאחדו ויתנהלו במטה אחד, מוסדות המפלגה הקיימים יורחבו (מרכז, סניפים, נשיאות, מזכירות, פורומים נושאיים) וחברי האיחוד הלאומי-תקומה יצורפו אל תוכם".

בנוסף, "יתקיימו פריימריס לקביעת הרשימה לכנסת תוך מתן מגבלות מעבר למה שהגבילה המדינה בחוק כגון: תקרת הוצאות נמוכה יותר ומוסכמת, הגבלת פרסום בעת הפריימריס".

בבית היהודי ניסו גם לנטרל את אחד המוקשים שעלו כבר בעבר בשיחות בין הצדדים ודואגים לשיריון לשר אורי אריאל. "בשל מעמדו המיוחד של יו"ר האיחוד הלאומי- תקומה השר אורי אריאל ובשל מקומו המרכזי בתוך סיעת הבית היהודי, ישוריין מקומו ברשימה לכנסת ה-21".

"הצעה זו נשקלה בכובד ראש, תוך הקשבה להלכי הרוח בציבור ומתוך רצון אמיתי להגיע לאחדות המחנה", חותם אורבך את מכתבו.

באיחוד הלאומי הספיקו במהירות לענות על המכתב. אופיר סופר, מזכ"ל המפלגה כתב בתשובתו לניר אורבך כי "מפלגת האיחוד הלאומי מברכת על היענותכם לקדם את יוזמת האחדות. אנו מציעים להקים באופן מידי צוות משא ומתן שיתכנס וידון בכל הסוגיות שעל הפרק כבר ביום ראשון הקרוב. עם רצון טוב ניתן יהיה להגיע להסכם מחייב עוד לפני חג הפסח."

"כידוע", מוסיף סופר, "אנו פועלים במשך חודשים ארוכים כדי להניע תהליך זה ולהמשיך בשיתוף הפעולה בהתמודדות לבחירות לכנסת. אנו מאמינים בערך האחדות ורואים בו כלי חשוב לחיזוק הכוח הפוליטי של הציונות הדתית והמחנה הלאומי. נמשיך לפעול בכל כוחנו בכדי להשיג מטרה נעלה זו, על בסיס הגדרת זהות המפלגה, ומצע מוסכם בתחום הלאומי והמדיני, בנושאי דת ומדינה ובנושאים כלכליים וחברתיים".

לדברי סופר, "האיחוד הלאומי מאמין כי לציונות הדתית, ולמזדהים עם דרכה, מגיע בית פוליטי משלה, שיניף את דגליה בגאון ויקדם את הערכים בהם היא מאמינה. רק לאחר קיומו של דיון מהותי ויסודי בסוגיות אלו ניתן יהיה לדון בהסדרים הפוליטיים והמפלגתיים. יובהר מראש באופן חד וברור כי אין אנו מבקשים שריון לאף אחד מנציגינו".

מזכ"ל האיחוד הלאומי מסיים ברמיזה משלו, "אנו בטוחים כי אם תפעלו באותה נחישות בה פעלתם בהצלחה להמשך קיומה של הממשלה ולמניעת הבחירות, נוכל להגיע להסכם אחדות תוך ימים ספורים".