כשחיים בצניעות לא מגיעים לשחיתות

בבית הרב קוק נערך רב שיח בהשתתפות נציגים מכלל המגזרים. "להפסיק מיד להשתמש בביטויים סטריאוטיפים''.

חזקי ברוך , ג' בניסן תשע"ח

שיח משותף בבית הרב קוק
שיח משותף בבית הרב קוק
צילום: חזקי

בבית הרב קוק בירושלים נערך רב שיח שדן כיצד מייצרים מכנה משותף בעם ישראל מבלי לוותר על התורה או הפלורליזם.

באירוע השתתפו רבה של העיר ירושלים הרב אריה שטרן, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), זאביק אבינר - מנהל קבוצות פייסבוק קהילתיות בירושלים ובנו של הרב שלמה אבינר, הרב יעקב קירמאיר - רב קהילה בירושלים, ונתנאל גבאי - ראש תחום בנים בתנועת הנוער אריאל.

״המכנה המשותף ברור מאליו למי שנמצא במדינת ישראל ומקיים את כל החובות כולל השירות בצבא וזה מכנה משותף", אמר הרב שטרן, ''צריך לפתח את הזהות היהודית במדינת ישראל שנמצאת בשלושה דברים: השבת, התאריך העברי וצניעות במובן הרחב של המילה, לא רק לבוש אלא גם הסתפקות במועט.

''כל יום יש שחיתות אחרת שפותחים איתה את החדשות וצריך לדבר נגד זה. כשיש צניעות בחיים והסתפקות במועט לא מגיעים לידי שחיתות מתאוות יצר של בצע... זה לא הזהות הדתית של המדינה אלא זהות יהודית של המדינה וזה המכנה המשותף''.

זאביק אבינר אמר בכנס כי ''המרכיב העיקרי שאחראי לניכור בין המגזרים טמון בסגנון שפה שלנו. אנחנו שומעים: שמאלנים, מתנחלים, חרדים, ערבים, ימניים... ואם ה'מגזר' זר לנו, עולות בנו אסוציאציות שליליות, שלא מאפשרות לנו לראות את האנשים שמאחוריהן.

''וכפי שכתב הלל צייטלין, שנציגי ציבור מגזריים הם למעשה התגלמותה של 'שנאת חינם', בכך שהם מבדילים בין 'טובים' ל'רעים', בין מי שראוי לעזרה ומי שלא. הדרך להנמיך את הניכור בין המגזרים היא בראש וראשונה להפסיק מיד להשתמש בביטויים סטריאוטיפים מגזריים, דבר שמתקיים הלכה למעשה בכל קבוצות הפייסבוק של ירושלים שבניהולי''.

יוזם הדיון, יאיר דן, אמר בתום האירוע לערוץ 7 כי "בית הרב קוק תופס מקום מרכזי בשיח הישראלי בנושא דת ומדינה, ציונות ותורה, וימשיך ליזום עוד אירועים והפקות שיתרמו לשיח חיובי במדינת ישראל עם הקבוצות השונות, אנחנו מזמינים יזמים ואת מי שאכפת לו ליזום אירועים בבית הרב''.