צה"ל: פחות עזרה מבחוץ

עד היום הורשו להיכנס ליחידות צה''ל 97 מכונים שנתנו הרצאות, ימי עיון וסדנאות. כעת הוחלט שרק 15 מכונים יורשו לפעול בקרב החיילים.

קובי פינקלר , ג' בניסן תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל

מהפכת החינוך בצה"ל. בתום עבודת מטה יסודית הוחלט בצה"ל לצמצם בצורה משמעותית את מספר המכונים החיצוניים שעובדים עם הצבא.

עד היום, 97 מכונים חיצוניים הוזמנו לתת הרצאות ולערוך ימי עיון וסדנאות לדרגים השונים בצבא, ומתחילת החודש הבא רק 15 מכונים יפעלו בקרב חיילי החובה.

15 המכונים יעסקו אך ורק בשלושה תחומים: זיכרון השואה, הבחירה בחיים (מניעת אובדנות, בטיחות בדרכים ובשימוש בנשק וכד') ומורשת קרב. הצוותים והמרצים באותם מכונים יהיו כאלה שלקחו חלק בקרבות העבר של צה''ל ובמלחמות ישראל.

מול אנשי הקבע יפעלו מכונים נוספים, כאשר לכל מכון יוגדר הדרג הצבאי שעימו הוא עובד, נושאים שבהם יעסוק וכן המרצים יצטרכו לקבל אישור מקדים מצה''ל.

קצין חינוך ראשי תא"ל צביקה פייראיזן
צילום: הלל מאיר/TPS

קצין בכיר אומר כי המהלך לא ישפיע על רבנים מחוץ לצבא שמגיעים להעביר שיעורי תורה בבתי הכנסת וביחידות, ומציין כי התוכנית החדשה מיועדת לצמצום מספר המכונים שגם עליהם תהיינה הגבלות על תחומי הפעילות, כפי שהוגדר בנהלים החדשים.

גורמים ברבנות הצבאית אינם מרוצים מתוכנית זו, לטענתם חלק מהמכונים שהוצאו מצה''ל עסקו בנושאי דת ומעתה לא יוכלו לפעול בקרב החיילים.

ארגון לביא מסר בתגובה למהלך "חינוך הקצונה בצה"ל ע"י מכוני חוץ שמקדמים בתוך צה"ל אג'נדה פוליטית שנויה במחלוקת פסול וצריך להיעצר לחלוטין. רק לאחרונה אמר נשיא מכון מנדל כי הוא רואה בקציני צה"ל המתחנכים במכון מנדל סוכני חינוך עבור החברה הישראלית, באופן דומה התבטא גם מנכ"ל קרן מנדל משה ויגדור כשאמר שקרן מנדל מסייעת לצה"ל בבניית תפיסת עולם. מדובר בתפיסות פסולות לחלוטין יש להשאיר את קציני צה"ל נקיים מהשפעות פוליטיות של גופים בעלי אג'נדה שנויה במחלוקת".