פרסום ראשון
קצין בכיר בצה"ל ישתתף בכנס השמאל

יועמ"ש איו"ש ירצה השבוע ביום עיון של האגודה לזכויות אזרח. על אף פניית משפחות שכולות, ליברמן ואיזנקוט אישרו את השתתפות הקצין.

עדו בן פורת , ג' בניסן תשע"ח | עודכן: 16:13

לא מתכוון להתערב. שר הביטחון אביגדור ליברמן
לא מתכוון להתערב. שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון

היועץ המשפטי לאזור יהודה והשומרון, אל''מ אייל טולדנו, ישתתף ביום רביעי הקרוב בתוכנית הכשרה למשפטנים מטעם האגודה לזכויות האזרח.

עשרות משפחות שכולות פנו כבר לפני מספר חודשים לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולרמטכ''ל גדי איזנקוט בדרישה שימנעו מיועמ"ש איו"ש להשתתף ביום העיון של ארגון השמאל.

בצה''ל התלבטו האם לאשר לבכיר לקחת חלק באירוע, ובימים האחרונים הוחלט לאשר את השתתפותו.

מדובר ביום עיון שמתקיים בשיתוף פעולה בין ארגון השמאל לבין ארגון הצלב האדום, תחת הכותרת ''המשפט ההומניטרי הבינלאומי וישראל''. המשתתפים יקבלו מידע, בין היתר, על ''דיני כיבוש'', ''המשפט ההומניטרי הבינלאומי ומזרח ירושלים'', ואף על ''הדינים המסדירים את היחס למי שנשללה חירותם''.

בדף המידע למשתתפים בתוכנית נכתב כי "רבות מהסוגיות הטעונות ביותר ביחסי החוץ של ישראל, כמו בשיח הציבורי בתוך המדינה, נוגעות להתנהלותה בשטחים הכבושים ובמצבים של לחימה… בהכשרה יינתנו הרצאות על ידי המומחים המובילים בתחום מהאקדמיה, משירות המדינה והצבא, מארגונים בינלאומיים ומארגוני זכויות האדם".

שי גליק, מנכ"ל ארגון 'בצלמו', אמר ''הזוי שצה"ל משתף פעולה עם ארגון שמגן משפטית על מחבלים שרוצחים חיילים ואזרחים. בכך האגודה גורמת להגברת הטרור ולפגיעה בחיילי צה''ל ואזרחי ישראל. האגודה לזכויות האזרח היא גוף קיצוני שאין כל סיבה שמוסד ממשלתי מכובד ישתף איתו פעולה''.

דבורה גונן, אמו של דני הי"ד שנרצח בפיגוע ירי ליד הישוב דולב אמרה כי "לא יעלה על הדעת כי צה"ל ישתף פעולה עם ארגון קיצוני ביותר שהגן על מחבל שביקש לרצוח את הלוחם ניב בוחבוט ועוד מספר רב של אזרחים.

''ראשי צה"ל צריכים להודות כי טעו ועליהם למנוע את המציאות בה הם נותנים כתף לארגון כה קיצוני. דני שלי לא יחזור ואנו נעשה הכל כדי למנוע את הרצח הבא חלילה", אמרה גונן, חברה בפורום המשפחות השכולות ''בוחרים לחיים''.

נציין כי בחודש נובמבר האחרון ביטל שר החינוך נפתלי בנט אירוע של האגודה לזכויות האזרח אחר שקיבל מכתב עליו חתומות 45 משפחות שכולות, שבו הן מביעות זעם על שיתוף הפעולה הקיים לכאורה בין משרד החינוך לבין ארגון השמאל.

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר כי "זו השנה השביעית שהאגודה לזכויות האזרח, בשיתוף עם הצלב האדום, מקיימת הכשרה למשפטנים בתחום המשפט ההומניטרי הבינלאומי. כפי שחזר והבהיר רק לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, יש חשיבות רבה בפעילות ארגוני החברה האזרחית בכלל ועם האגודה בפרט, ובשיח בין הארגונים לבין רשויות הממשלה. האגודה לזכויות האזרח הבהירה כי ההכשרה תתקיים כסדרה גם השנה".

תגובת דובר צה''ל: ״ההשתלמות נערכת מדי שנה על ידי ארגון הצלב האדום הבין לאומי והאגודה לזכויות האזרח, בהשתתפות נציגים של משרדי ממשלה, בהם משרדי המשפטים והחוץ, ונציגי הפרקליטות הצבאית. ההרצאה המעוברת על ידי נציג צה"ל היא מקצועית ועניינית ועוסקת בתחום מקצועי הנמצא תחת אחריות הפרקליטות הצבאית״.