המשימה:
ללמד תושב"ע, ללמוד ולאהוב

בשלושה ימי עיון מרתקים יעסקו רבנים ומרצים בחיזוק הקשר לתורה שבעל פה. פרופ' יובל סיני: "בדור המסכים מדובר באתגר גדול".

בני טוקר , ג' בניסן תשע"ח

הכנס הארצי לתורה שבעל פה
הכנס הארצי לתורה שבעל פה
שרלייב

מכללת אורות ישראל עורכת השבוע את הכנס הארצי השני לתורה שבעל פה.

אתמול (ראשון) התקיים הכנס בקמפוס אלקנה לנשים ובימים חמישי ושישי יתקיים הכנס לגברים בקמפוס ברחובות.

בכנס שמיועד לציבור הרחב משתתפים בין היתר הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, הרב יעקב אריאל, הרב בן ציון אלגאזי והרב אליעזר מלמד.

פרופ' יובל סיני, נשיא מכללת אורות ישראל מספר לערוץ 7 על היוזמה לעריכת הכנס זו השנה השנייה, "זה רעיון שגיבשתי יחד עם מורי ורבי הרב חיים סבתו ואני כפרופסור למשפטים וכנשיא אורות ישראל שאפתי לשחזר את המסורת שהיתה במוסד הרב קוק לקיום כנסים שיעסקו בתורה שבע"פ, כפי שיש כנסי תנ"ך לסוגיהם.

"לצערי בדור שלנו נוטים לעסוק בדברים יותר קלים או בדרשות או בדברים שלא דורשים עמל ואנחנו באים ואומרים שתורה שבעל פה זה עמוק ומרתק", מסביר סיני. ''מכללת אורות ישראל מגדלת את רוב המורים והר"מים ולכן חשוב לנו שגם הם ידעו להעניק את האהבה ללימוד התורה שבעל פה".

לדבריו דור המסכים מציב בימינו אתגרים רבים בלימוד התושב"ע, "דווקא בדור המסכים כשאנשים מחפשים חוויות וגימיקים יש חשיבות להעמקה בתורה שבעל פה שהיא למעשה העוגן התרבותי והדתי של היהדות ושל המדינה".

החלוקה בין ימי עיון לגברים ונשים היא מתבקשת, "ההתמודדות עם התורה שבעל פה שונה בין נשים לגברים. התורה שבעל פה לסוגיה - גמרא, הלכה, משפט עברי, הגדה, אישים ושיטות, כל אחד הולך אחרי נטיית ליבו".

פרופ' סיני מספר כי רבנים, דיינים ושופטים מגיעים לכנס ואלפי אנשים משתתפים בו, כולל מורי החמ"ד שעימם המכללה עובדת בשיתוף פעולה.

בכנס לנשים שנערך אתמול בקמפוס אלקנה דנו בין השאר בנאמנות ההלכתית בעידן הפוסט מודרני, בכנס המרכזי שיתקיים בקמפוס ברחובות ביום חמישי ושישי יהיה פאנל מיוחד שיעסוק בלימוד הגמרא בישיבות תיכוניות, ישיבות הסדר וישיבות גבוהות, והמטרה היא לבחון את הסוגיה לעומק.

פרופ' סיני סבור שיש דרכים רבות להאהיב את הגמרא על הדור הצעיר, "לימוד התורה שבעל פה בדור המסכים יותר רלוונטי ומרתק אם משלבים גם הלכה והגדה. אפשר גם לשלב את ספרות השו"ת שהיא ספרות מרתקת ולחבר את כל זה לנושאים שקשורים למדינה.

''בעניין הזה ידבר הרב יעקב אריאל על הלכות מדינה, הרב חיים סבתו ידבר על חינוך לאמונה ועוד שלל רבנים ודיינים שידברו בחמישה מושבים מקבילים, בתוכם הרב קלמן בר, הרב קצין, הרב פרופ' שטיינברג והרב שלמה אישון. הרב אלישע אבינר ידבר על משברים בהנחלת התורה מהורים לבנים ועל זוגיות.

''במושב הסיום ישוחחו על שיטות לימוד מיוחדות בלימוד הגמרא והיום השלישי יוקדש לתורת הרמב"ם ובו ירצו הרב רצון ערוסי על הרמב"ם כאיש הלכה ומדע, שופט העליון ניל הנדל על השפעת הרמב"ם על המשפט הפלילי, דיין בית הדין הגדול הרב אליעזר איגרא ידבר על הרמב"ם והלכות הפסח ואני ארצה על ההתמודדות עם סתירות פנימיות בכתבי הרמב"ם", מפרט פרופ' סיני.