האם השכולה מודאגת:
אין הרתעה, הפיגועים יימשכו

אמה של שיר חג'אג' הי"ד שנרצחה בפיגוע דריסה משוכנעת שניתן למנוע את פיגועי הטרור. "למה לא מגרשים את המשפחה והורסים את בית המחבל?"

בני טוקר , ג' בניסן תשע"ח

כוחות הביטחון סמוך לזירת הפיגוע בעיר העתיקה
כוחות הביטחון סמוך לזירת הפיגוע בעיר העתיקה
צילום: TPS

מירב חג'אג', אמה של סגן שיר חג'אג' הי"ד שנרצחה לפני קצת יותר משנה יחד עם עוד שלושה קצינים בפיגוע דריסה בארמון הנציב בירושלים, זועמת על גל פיגועי הטרור שמגיע נוכח היעדר הרתעה ישראלית.

"שנה וקצת אחרי הפיגוע, אני מסתובבת בהרגשה שהבת שלי סתם נהרגה. יש כאן כל כך הרבה דברים שלא מבוצעים. אלה פיגועים מיותרים, יש דברים שאפשר לעצור ודברים לא נעשים לכן אנחנו כל הזמן רצים, מדברים, כותבים עצומות כדי שדברים ישתנו במדינה ושלא יהיו עוד משפחות שכולות''.

חג'אג' משוכנעת כי אם הממשלה היתה נוקטת קו תקיף יותר בכל הנוגע למלחמה בטרור, הורסת בתי מחבלים ומגרשת את משפחותיהם - הפיגועים היו נמנעים.

''אם דברים היו נעשים אני לא הייתי אם שכולה. למה לא הורסים את בית המחבל תוך 72 שעות מהרצח? היום לוקח חודש להגיש צו ועוד חודש-חודשיים עוברים ורק אז הורסים רק חדר. למה לא מגרשים את המשפחה?

"הבת שלי היתה בקורס קצינים בסדרת חינוך, ובאמת היתה הרגשה טובה שהיא בירושלים לידינו. שום דבר לא בישר את מה שהולך לקרות. מחבל עלה את העלייה של ארמון הנציב ויש שם כיכר, הוא ראה את החיילים וזו היתה החלטה של שניות לעלות ולדרוס את החיילים האלה''.טוען....

האם השכולה מוסיפה בכאב, ''אני חושבת שאם הייתה לנו טיפת הרתעה, אם המחבל היה יודע שהמשפחה שלו מגורשת, שהבית נהרס ושעוצרים להם את הכספים אולי הוא היה חושב פעמיים לפני שהוא היה עושה את זה".

חג'אג' מספרת כי לאחר הפיגוע הרצחני בו נהרגה בתה, ''שר הפנים הוציא 11 צווי גירוש ובבית משפט זה ירד לחמישה ועכשיו זה התמסמס ושום דבר לא קורה, למה אין עונש מוות או הרעת תנאים בכלא? דברים לא נעשים ואין הרתעה וזאת התוצאה".

על חג הפסח שמתקרב והתחושות שמגיעות עימו אומרת חג'אג' כי ''מי שלא נמצא בתוך השכול לא מבין מה זה, אף אחד לא יכול לתאר מציאות כזאת. הצבא מלטף אותנו אבל זה לא עוזר, אנחנו מוותרים על הכל, זה לא מפצה אותנו.

''פורים קשה, פסח קשה, החג יעבור לידינו. אצל משפחות שכולות הכל עובר לידינו, אתה לא נוגע בכלום. חגים, חורף, קיץ, הכל עובר ולא נוגע כדי שיעבור כמה שיותר מהר".