"הניעו את גלגלי ההיסטוריה"

הזוכים בפרס רה''מ לחקר מורשת יהודי המזרח – ד''ר עובדיה ירושלמי, האגודה לטיפוח מורשת יהודי תימן והמרכז העולמי למורשת יהדות לוב.

חזקי ברוך , ג' בניסן תשע"ח

הטקס במעמד השרה גמליאל ומזכיר הממשלה
הטקס במעמד השרה גמליאל ומזכיר הממשלה
צילום: דוברות המשרד לשוויון חברתי, רונן חורש

טקס הענקת פרס ראש הממשלה לעידוד חקר קהילות ישראל בארצות ערב ואיראן התקיים היום (שני) בירושלים, במעמד השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן ומנכ"ל יד בן צבי יעקב יניב.

באירוע שהתקיים זו השנה השנייה השתתפו מאות בני אדם, בהם אנשי אקדמיה ופעילים חברתיים.

הענקת הפרס היא פרי החלטת ממשלה שיזמה השרה לשוויון חברתי בספטמבר 2016, ולפיה מידי שנה יקצה המשרד לשוויון חברתי פרסים על סך כולל של 150,000 ש''ח אשר מחולק שווה בין הזוכים בפרס.

הזוכים בפרס לשנת 2018, על תרומתם המשמעותית לחקר מורשת יהודי המזרח, הם ד"ר עובדיה ירושלמי על מחקרו "חמש הדקות הארוכות" על מעצריהם של מאות מיהודי מצרים במלחמת ששת הימים, האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר של מורשת יהודי תימן על כתב העת המחקרי "תימא" שבהוצאתה, וכן המרכז העולמי למורשת יהדות לוב על מחקרו של גרשון סתיו "מן המצר" שעסק ביהדות לוב במלחמת העולם השנייה.

השרה גמליאל אמרה בטקס כי "בשנתיים האחרונות, מדינת ישראל שהייתה שותפה לעוול ההיסטורי היא זו שמובילה את הצדק ההיסטורי באמצעות המשרד לשוויון חברתי וכותבת את הפרק של יהודי המזרח בסיפור תולדות העם היהודי. הבסיס לכך הוא עבודתם של חוקרים שהובילו לחשיפת תולדות יהודי המזרח ולהפנמתן בתודעה הלאומית.

''חשוב שנדע להוקיר ולהעריך את פורצי הדרך הללו, שאפילו בשנים בהן הממסד לא תמך, ואף הערים קשיים, הם השקיעו מלוא אונם ומרצם למען חקר מורשת ותולדות יהדות המזרח והניעו את גלגלי ההיסטוריה".

השרה גמליאל חתמה את דבריה בהבהרה כי "לא די בהוקרה לבדה, עלינו להבטיח שעוד ועוד חוקרות וחוקרים יוכלו ללכת בעקבות הזוכים. שיחקרו, שיכתבו, וילמדו את הסיפור היהודי השלם. בימים אלו ממש, אני שוקדת על הצעת מחליטים למענקי עידוד למחקרי מורשת יהודי המזרח.

''כך שמעבר לפרס הוקרה לחוקרים חלוצים, נעודד עוד ועוד נשים ואנשים מוכשרות ומוכשרים לרצות להיות כמותם, ללכת בדרכם ולכתוב את הפרק של יהודי המזרח. אני מאמינה שבעזרת ראש הממשלה נצליח לקדם את החלטת הממשלה הזאת, כבר בשבועות הקרובים", הדגישה.