היורש הסעודי: נשים שוות לגברים

יורש העצר, מוחמד בן סלמן, שייפגש מחר עם טראמפ אמר על נשים: "כולנו בני אדם ואין שום הבדל".

גיל רונן , ג' בניסן תשע"ח

יורש העצר מוחמד בין סלמן
יורש העצר מוחמד בין סלמן
צילום: רויטרס

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמן, התראיין בתוכנית "60 דקות" ברשת CBS ואמר על נשים: "כולנו בני אדם ואין שום הבדל".

הנסיך בן ה-32, שקיבל מאביו סמכויות נרחבות לפני תשעה חודשים, יגיע מחר (שלישי) לוושינגטון כדי לפגוש את נשיא ארה''ב דונלד טראמפ.

בן סלמן כבר הספיק להנהיג מספר רפורמות מפתיעות במטרה להפוך את ערב הסעודית למדינה פתוחה יותר מכפי שהיתה בארבעת העשורים האחרונים – מאז עליית השמרנות הקיצונית ב-1979.

לדבריו, סעודיה של שנות ה-60 וה-70 היא סעודיה "האמיתית", בה התושבים חיו "חיים נורמליים", נשים נהגו וניהלו עסקים, ובתי קולנוע פעלו בחופשיות.

בסתיו האחרון קיבלו נשים את הזכות לנהוג במכוניות. לדבריו, בתי ספר לנהיגה עבור נשים כבר הוקמו, ותוך מספר חודשים נשים יתחילו לנהוג. לא מזמן הוכרז כי לנשים יותר לפתוח עסקים עצמאיים, ללא הסכמת הבעל או קרובים ממין זכר. אחרי 35 שנים, בתי הקולנוע שוב יורשו לפעול בממלכה.

לנשים הותר גם לראשונה לצפות באירועי ספורט באיצטדיונים. בן סלמן – הידוע בקרב רבים בראשי התיבות של שמו, MBS – גם הגביל את יכולתה של משטרת הדת לעצור נשים בגין לבוש בלתי הולם.

לדברי בן סלמן, חוקי השריעה דורשים כי נשים וגברים ילבשו בגדים "מכבדים", אך אינם מחייבים את הנשים ללבוש את העבאיה השחורה ולכסות את מרבית פניהן. לדבריו, "קיצוניים" האוסרים על ערבוב בין גברים ונשים מקדמים רעיונות אשר "נוגדים את דרך החיים בזמנו של הנביא והח'ליפים".