אירופה הציעה סנקציות חדשות על איראן

בריטניה, צרפת וגרמניה מנסות לשכנע את ארה"ב לשמר את הסכם הגרעין עם איראן.

גיא כהן , ג' בניסן תשע"ח

הכור האיראני בבושהר
הכור האיראני בבושהר
רויטרס

בתגובה לאולטימטום שהציב נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בפני מדינות אירופה, בדרישה לתקן את הסכם הגרעין עם איראן – אלה הציעו להנהיג סנקציות חדשות נגד הרפובליקה האיסלמית. כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס בהסתמך על מסמך "סודי" שהודלף.

בריטניה, צרפת וגרמניה הציעו להנהיג סנקציות חדשות נגד איראן בגין פיתוח טילים בליסטיים ותפקידה במלחמה בסוריה – בתקווה להציל בכך את ההסכם שנחתם עם איראן, אותו מאיים טראמפ לזנוח.

המסמך הסודי – שהוצג בפני כתב רויטרס – נשלח ביום שישי לבירות אירופאיות, כדי לבדוק את מידת התמיכה ברעיון הסנקציות. יהיה צורך בתמיכה של כל 28 החברות באיחוד האירופי כדי לאשרן.

כזכור, ב-12 בינואר אמר טראמפ למדינות האיחוד כי עליהן להסכים "לתקן את הפגמים הנוראיים של הסכם הגרעין האיראני" – שנחתם בתקופת קודמו, ברק אובמה. טראמפ איים לחדש את הסנקציות על איראן ב-12 במאי.

המסמך של בריטניה, צרפת וגרמניה ציין כי המדינות הללו מצויות בדו שיח "אינטנסיבי" עם הממשל האמריקני כדי לשכנעו להתחייב לחידוש ההסכם עם איראן לטווח ארוך.

איראן, מצידה, נקטה טון מאיים ביום שישי. שר החוץ, ג'וואד זריף, הכריז כי "אם ארה"ב תעשה את הטעות של לסגת [מההסכם], זו ללא ספק תהיה טעות כואבת עבור האמריקנים".