האם ישראל מוכנה ליום שאחרי אבו מאזן?

אבו מאזן מתבגר, הפלשתינים מאסו בפתח' והישגיו הדלים, אין ברש"פ בחירות מאז 2005 וגם אין אופוזיציה. דם צפוי להישפך במלחמת הירושה.

איתמר צור , ד' בניסן תשע"ח

אחריו המבול (והאש). עבאס
אחריו המבול (והאש). עבאס
צילום: פלאש 90

כאשר בישראל המערכת הפוליטית והתקשורתית עסוקה מבוקר ועד ליל בכתבי אישום, קואליציות ובחירות – מצב העניינים ברשות הפלשתינית מתחמם.

כמות כלי הנשק שזולגת לשטחים עולה מידי חודש, כך מדווח לנו העיתונאי אוהד חמו, ואין הכוונה רק לרצועת עזה – אלא גם ליהודה ושומרון. מנהיג הרשות הפלשתינית, שנראה שהמנדט שלו מתקבל בחום ברחבי תבל, אך לא ברשות הפלשתינית עצמה ובטח לא ברצועת עזה, מציין החודש 83 שנים ונראה כי זה עניין של זמן עד שהוא יצטרף לחברו יאסר ערפאת.

הוא כשלעצמו ממשיך ומנסה לאחוז בכס השלטון ככל שמתאפשר לו, ולמעשה משנת 2005 לא מתקיימות בחירות ברשות הפלשתינית - אין אופוזיציה, אין מפלגות. לא צריך להיות גאון גדול כדי לדעת שלאחר מותו של הראיס, כל המרקם העדין הזה יתפרק. וכשהוא יתפרק יישפך דם. הרבה דם.

לצערנו, התקשורת בישראל אינה עוסקת בנושא, וכאשר היא עושה זו, היא עוסקת במחליף העתידי שלו, תוך שהיא רואה העברה חלקה של השלטון מאבו מאזן לאחד היורשים הפוטנציאליים: מוחמד דחלאן, ג'יבריל רג'וב, מאג'ד פרג' ואולי אפילו מרואן ברגותי ממרתפי הכלא הישראלי. אולם ביצירה המלאכותית שאותה יצרו יחדיו: ישראל, המערב, יאסר ערפאת ואבו מאזן – לא צפוי סדר מופתי שכזה ורחשי הרחוב אומרים כבר את שעתיד לבוא: מלחמת אזרחים!

המועמדים שאותם מציינת התקשורת כיורשים פוטנציאלים – כולם בני מפלגת הפת"ח – אולם נראה שהציבור הפלשתיני אינו שבע-רצון מהתוצאות שאותם הצליח להשיג אבו מאזן בשנות שלטונו, וללא ספק חלק ניכר ממנו ינהר אחרי מנהיגים כריזמטיים כאלה או אחרים. החמאס, ששולט ביד רמה בעזה, ישאף ללא כל צל של ספק לקבל לידיו את מנגנוני הרשות הפלשתינית ולשלוט גם ביהודה ושומרון ובכך לעשות כאבי ראש רבים למנגנוני הביטחון הישראליים. אולם מלבד חמאס, ישנם ארגונים אחרים ששואפים לשים ידם על כס השלטון. קטנים ככל שיהיו, הם יוסיפו עוד אש למאבק הדמים הצפוי כמו הג'יהאד האסלאמי או ארגונים קטנים עם אוריינטציה דאע"שית. כולם יאשימו זה את זה בשחיתות כלכלית (וכולם אכן צודקים).

האם מדינת ישראל, בהתעסקות שלה עם עצמה בבחירות, מפלגות וחקיקת חוקים מוכנה ליום שאחרי? אני לא ממש רואה את זה קורה. והעולם? העולם ככל הנראה יאשים את ישראל.